4 Metaprogramy NLP

Podejmowanie decyzji to rzecz tak indywidualna, jak częstotliwość koszenia trawnika – każdy ma jakieś swoje sposoby i nie jesteś w stanie kogoś przegadać, żeby je zmienił. Niektórzy rysują sobie kolorowe wykresy i debatują godzinami za i przeciw, a niektórzy dzwonią z pytaniem do żony, bo wiadomo, zawsze wie najlepiej.

Metaprogramy NLP - co nas różni

Metaprogramy NLP - co nas różni

W zarządzaniu umiejętność podejmowania decyzji i egzekwowania decyzji od innych jest kluczowa, stąd warto sięgnąć do narzędzia, które pomoże takie procesy zrozumieć. Są to opracowane przez samego ojca NLP Johna Grindera i Richarda Bandlera – metaprogramy NLP. 

Ludzi można podzielić według czterech kategorii na grupy, które za chwilę Ci wyjaśnię. Te grupy to: od-do, wewnętrzny-zewnętrzny, ogół-szczegół i podobne-różne.Metaprogramy - o co w tym wszystkim chodzi i co to jest?

Mataprogramy NLP to różnice, w jaki sposób postrzegamy rzeczywistość, co ma dla nas znaczenie, jakie elementy bierzemy pod uwagę, a na co szkoda nam marnować komórek nerwowych. Im więcej tych różnic zrozumiesz, tym łatwiej będzie Ci zaakceptować, dlaczego Twój sąsiad tak rzadko kosi trawnik, i do tego zostawia chaszcze w rogach działki.

To metaprogramy decydują, czy się z kimś dogadujesz i jak łatwo. Decydują o tym, czy klientowi sprzedasz, czy nie sprzedasz. Że kierownik Cię wysłucha i da Ci podwyżkę, albo pogoni kijem. Że szefowa zaakceptuje Twój raport, albo będzie się upierdliwie czepiała szczegółów. I wreszcie czy zrozumiesz, dlaczego tylko niektórym tak trudno z Tobą współpracować, żyć i bawić się na imprezie.

UWAGA: Metaprogramy są ściśle powiązane z typami osobowości i razem stanowią minimalne kompendium wiedzy o człowieku, niezbędne zarówno dla managera i handlowca, jak również dla męża, żony, matki czy dziecka, czyli w życiu osobistym. ]

Wszystko o 4 typach i kolorach osobowości znajdziesz tutaj: https://kowalskidariusz.com/nlp/4-typy-osobowosci/ a możesz też zainteresować się modelem 4 uszu von Thuna, który dość dobrze uzupełnia mataprogramy, zwłaszcza w zakresie słuchania i docierania do rzeczywistości rozmówcy.


Metaprogramy NLP: OD i DO.

Metaprogram OD.

Ludzie typu „od” to znaczna większość, około 85%. To osoby, które podejmując decyzję patrzą na to, od czego chcą uciec. Skupiają się na tym, by znaleźć wszelkie zagrożenia i niepowodzenia, a potem robią wszystko, by do nich nie dopuścić. Tworzą rzeczywistość pesymistyczną, aby upewnić się, że się w niej nie znajdą.

Od takiego człowieka/pracownika możesz spodziewać się takich pytań:

 • Jakie jest ryzyko, że plan się nie powiedzie? Na które punkty planu trzeba uważać? Która część jest najsłabszym ogniwem?
 • Czy mamy doświadczenie w tej dziedzinie? Czy podobny projekt już został wdrożony, jak został odebrany?
 • Jaki jest plan awaryjny? Co zrobimy, jeśli pojawi się przeszkoda? Czy mamy obliczony margines błędu?
 • Czy kontrahentowi można ufać? Czy daje nam gwarancję, jeśli usługa nie zostanie odpowiednio wykonana?

Osoby typu „od” koszą trawnik po to, by nie był za długi, zarośnięty i brzydki i żeby sąsiedzi ich nie krytykowali. Bo co ludzie powiedzą?

Metaprogram DO.

Osoby typu „do” to znaczna mniejszość, około 15%. To osoby, które widzą cel i skupiają się na tym, jak do niego dojść. Podczas analizy większe ma dla nich znaczenie, jakie elementy pozwolą osiągnąć sukces, niż na jakie trzeba uważać. Tworzą wizję sukcesu i podejmują śmiałe działania w jej kierunku. Niektórzy idą do celu po trupach.

Taki przysłowiowy Kowalski/pracownik zapyta Cię:

 • Kiedy możemy zacząć? Co mogę zrobić, żeby wprowadzić to w życie?
 • Po co szukać problemów? Nie lepiej zająć się nimi, jak się pojawią?
 • Jaki jest następny etap projektu? Kiedy możemy do niego przejść?
 • Ile na tym zarobimy? Jakie zyski przyniesie firmie?
 • Jak długo potrwa wdrażanie? Kiedy można się spodziewać pierwszych efektów?

Ludzie „do” swoje trawniki koszą po to, żeby przyciągały wzrok i wygrały konkurs na Top Murawę 2020. Ma być zajepięknie, zajefajnie i żeby Kowalskiemu oczy zbielały, jak zobaczy moją trawę :)

Metaprogramy NLP - metaprogram od i doi

Metaprogramy NLP - metaprogram od i do


Metaprogramy NLP: WEWNĘTRZNY i ZEWNĘTRZNY

Metaprogram Wewnętrzny.

Typ wewnętrzny skupia się na sobie. Ufa swojej wiedzy, swojej intuicji, przy podejmowaniu decyzji odwołuje się do własnych doświadczeń i to na tej podstawia stawia ostateczny werdykt. To klasyczny egocentryk.

Od takiego kogoś nasłuchasz się o tym, że:

 • Już to wiem, już o tym słyszałem, nie musisz mi powtarzać tego samego.
 • Próbowałem tego sposobu, robiłem już coś takiego. Wiem, z czym to się je.
 • Nie zgadzam się, według mnie efekt będzie inny, stanie się tak i tak.
 • Rozumiem Twoje uczucia i obawy, bardzo dobrze to znam.
 • Zróbmy to moim sposobem.

Osoba wewnętrzna nie czyta instrukcji obsługi kosiarki ani najnowszych trendów trawniczych, sama domyśli się, czym nowy model różni się od starego i skosi ogródek tak, jak akurat jej się podoba. A po instrukcję montażu kosiarki sięgnie dopiero wtedy, kiedy zamiast kosić trawę zacznie się wznosić jak helikopter.

Metaprogram Zewnętrzny.

Typ zewnętrzny to reszta, czyli około 25%. Lubi zasięgnąć opinii innych, korzystać z doświadczeń i wiedzy osób, które znają się na temacie. Ma dla niego znaczenie, co myślą inni i szybciej przemówi do niego „ja bym to zrobił tak...”, niż do osoby wewnętrznej. A jak taki Nowak jest bardzo silnie zewnętrzny, to może zmieniać poglądy często. Wtedy mówią na niego "chorągiewka".

Dla osoby zewnętrznej przygotuj odpowiedzi na takie pytania:

 • Co Ty o tym myślisz? Co sądzisz o tym projekcie? Jak Ty byś to ocenił?
 • Czy znamy kogoś, kto miał do czynienia z tym sposobem? Możemy poznać jego opinię? Jak sobie z tym poradził?
 • Czy jakaś inna firma to wdrożyła? Jak to u nich wyszło? Jakie błędy popełnili, których możemy uniknąć?
 • Czy istnieje jakaś symulacja? Mogę sprawdzić, jak to zadziała?

Typ wewnętrzny ma wykupioną prenumeratę miesięcznika „Mistrz Trawnika” i regularnie zagląda do niego, chcąc wprowadzić innowacje. Nim kupi nową kosiarkę, przegląda sieć w poszukiwaniu opinii. Filmik „porównanie kosiarek modele wiosna 2019” oglądał już 11 razy.

Metaprogramy NLP - metaprogram wewnętrzny i zewnętrzny

Metaprogramy NLP - metaprogram wewnętrzny i zewnętrzny


[sociallocker id="6857"]

Dziękuję za udostępnienie. W nagrodę otrzymujesz ode mnie 400zł.

17 Metaprogramów Decyzyjnych

Normalna cena: 477,- , w podziękowaniu za udostępnienie: 77,- zł.

[/sociallocker]


Metaprogram NLP: OGÓŁ i SCZEGÓŁ

Metaprogram Ogólny.

Około 40% ludzi to „ogólni”. Skupiają się na całokształcie, a nie poszczególnych elementach. Nie rozwodzą się nad drobnostkami, patrzą na całość i na tej podstawie decydują, czy coś jest warte uwagi. Nie lubią myśleć o szczegółach więcej, niż to potrzebne.

Tego możesz się spodziewać od kogoś ogólnego:

 • Nie wchodźmy w szczegóły, powiedz od razu, o co chodzi. Do czego dążymy? Przejdź do sedna.
 • Dobra, zanim będziemy omawiać po kolei, powiedz mi: ile na tym zarobimy? Jakie będą z tego korzyści?
 • Podoba mi się ten pomysł. To teraz możesz powiedzieć o nim więcej.
 • Nieważne, jak to zrobicie. Powiedz tylko, jaki będzie efekt?

To typ kosiciela, który przejedzie kosiarką po zygzaku, o każdej porze dnia i nocy, a potem spojrzy i powie „no, zrobione!”, nawet jeśli przy ogrodzeniu zostały wysokie placki. Bo dla ogólnego skoszony trawnik to jest wtedy jak skoszona jest połowa. Nawet ta mniejsza. a W roku pod świerkiem i tak nikt nie zagląda.

Metaprogram Szczegółowy.

Ludzi „szczegółowych” jest więcej, około 60%. To ludzie ostrożni, którzy analizują procesy od początku do końca. Śledzą uważnie każdy etap i mają mnóstwo pytań po drodze, tak, żeby nie wyjść zostawionym bez odpowiedzi na wątpliwości. Ten typ lubi wiedzieć, co i jak się będzie działo.

Na takie pytania lepiej się nastaw, gdy masz do czynienia ze szczegółowcem:

 • Czy mogę zobaczyć szczegóły kontraktu? Są jakieś ukryte założenia, podchwytliwe zasady?
 • Jeśli zdecydujemy się to wdrożyć, to jak to będzie wyglądało? Ile to potrwa, przez jakie etapy trzeba będzie przejść? Jakie warunki musimy spełnić?
 • Co obejmuje gwarancja? Jakie są wyłączenia z gwarancji? Czy to i to zalicza się do tej kategorii?
 • Jak wygląda płatność? W jakim terminie? Jakie jest oprocentowanie?

Trawnik pod okiem szczegółowca jest dopracowany – żadne źdźbło się nie ostanie nie ruszone. To typ, który ma w szopie specjalne nożyce do przycinania trawnika w trudno dostępnych miejscach i pamięta, gdzie musi ominąć kiełkujące tulipany na wiosnę. I wlezie pod najniższe gałęzie świerka żeby wyrwać małego mleczyka, bo nie godzi się, żeby cały trawnik szpecił (choć go w ogóle nie widać).

Metaprogramy NLP - metaprogram ogólny i szczegółowy

Metaprogramy NLP - metaprogram ogólny i szczegółowy


Metaprogram NLP - PODOBIEŃSTWA i RÓZNICE

Metaprogram Podobne.

Typów podobnych jest około 25%. Lubią to, co znają, co pewne, z czym mieli do czynienia. Naśladują otoczenie i nie tolerują zmian. Będą dostrzegać podobieństwa i szukać analogii do tego, co jest sprawdzone.

To na pewno powie Ci osoba typu „podobne”:

 • Po co mi nowy sprzęt? Ten dobrze działa. Jestem do niego przyzwyczajony.
 • Czy ten system jest podobny do poprzedniego? Jakie funkcje zostają?
 • Dlaczego zmieniliśmy dostawcę? Z poprzednim mieliśmy już układy, mogliśmy na nim polegać.
 • Jak ty się tym posługujesz? Skorzystam z tego samego sposobu, skoro działa.
 • Po co mamy jechać na wakacje gdzie indziej. Jedźmy tam gdzie w zeszłym roku, tam było dobrze.

Nowak z metaprogramem "podobne" swój trawnik kosi sprzętem, który odziedziczył po prababci. Robi to regularnie, w ten sam dzień tygodnia i złości się, jeśli akurat pada i musi zmienić plany. A jak mu się zepsuje babcina kosiarka to będzie narzekał, że już takich nie robią i jak kupi, to chociaż marka musi być ta sama.

Metaprogram Różne.

Około 75% to ludzie typu „różny”. To ludzie lubiący powiew świeżości, wyzwania, nowe doświadczenia. Są ciekawi, lubią poznawać i zdobywać nowe przeżycia. To ludzie, dla których w życiu jedyną niezmienną stałą jest... zmiana.

Na to być przygotowany w rozmowie z typem różnym:

 • Czego nowego mogę się nauczyć?
 • Musimy spróbować czegoś nowego. Jak zostaniemy przy tym systemie, to zostaniemy w tyle.
 • Czego jeszcze nikt nie wymyślił? Co nowego możemy zaprezentować jako firma?
 • Zapoznałeś się ofertą innej firmy? Może czas zmienić dostawcę na takiego, który ma korzystniejsze warunki?
 • Jak to robisz? Spróbuję to zrobić inaczej, zobaczymy, który sposób jest wydajniejszy.
 • To, że coś działa dobrze nie znaczy, że faktycznie działa dobrze. Zmieńmy coś, żeby zobaczyć czy coś się zmieni.

Osoba „różna” to ta, która jako pierwsza będzie chciała przetestować znaleziony w sieci life-hack – „7 sposobów na skoszenie trawnika bez ruszania się z fotela”.

Metaprogramy NLP - metaprogram podobieństwa i różnice

Metaprogramy NLP - metaprogram podobieństwa i różnice


Metaprogramy NLP - podsumowanie.

Jak mówi stare chińskie przysłowie „pokaż mi swój trawnik, a powiem Ci, kim jesteś”. I to są właśnie metaprogramy NLP,  proste jak źdźbło u sąsiada. W którym typie "trawnikarza" odnalazłeś siebie, a w którym swoich pracowników? 

Wszystkich metaprogramów NLP jest 15. Tutaj podałem Ci tylko pierwsze 4 - jedne z najważniejszych, szalenie istotne z punktu widzenia współistnienia, zrozumienia drugiego człowieka i efektywnej komunikacji.

A co by było, gdybyś rozumiał doskonale drugiego człowieka? Gdybyś trafiał w jego kluczowy metaprogram i dzięki temu mógł na niego wpływać? Gdyby pracownicy robili dokładnie to, czego od nich oczekujesz i jeszcze byli z tego zadowoleni? Gdyby klient wprost jadł Ci z reki? No tu chyba przegiąłem, no może nie jadł, ale kupował bez zastrzeżeń nie pytając dlaczego tak drogo?

Jeśli cierpliwie doczytałeś(aś) do końca, to masz oto nagrodę. Mam dla Ciebie pełny kurs ze wszystkimi metaprogramami NLP. Znajdziesz go tutaj: 15 Metaprogramów Decyzyjnych w życiu, pracy i sprzedaży. Nie przejmuj się ceną. Spójrz na ramkę poniżej - znajdziesz tam kod.

Skopiuj go, przejdź na stronę kursu, kliknij przycisk kup w cenie 477zł. i na stronie zamówienia wpisz ten kod. I z ceną stanie się magia, ale to już sam(a) sobie musisz sprawdzić.


[sociallocker id="6857"]

Dziękuję za udostępnienie. W nagrodę otrzymujesz ode mnie 400zł.

17 Metaprogramów Decyzyjnych

Normalna cena: 477,- , w podziękowaniu za udostępnienie: 77,- zł.

[/sociallocker]


P.S. Czy przystrzygłeś(aś) trawę dokładnie w rogach pod siatką?


Polecam również:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>