4 typy osobowości, czyli choleryk, sangwinik, melancholik i flegmatyk w Puchatkowym Lesie

Ten artykuł należy do dziedziny: wszyscy o tym słyszeli, każdy o tym wie, ale nie wiadomo, kto zna temat tak naprawdę. Dokładniej chodzi o 4 typy osobowości, czyli kolejno: choleryk, sangwinik, melancholik i flegmatyk.

Może przyjść Ci do głowy pytanie – czy to nie jest teoria przestarzała? Czy dalej, w XXI wieku, kategoryzujemy ludzi w tak banalnych podziałach? Otóż – i tak, i nie. Teoria jest ciągle aktualna, ale nie aż tak czarno-biała. Rzadko kto jest w 100% cholerykiem i nigdy nie wykracza poza schemat osobowości. Te 4 typy to narzędzie, a nie wyrok. Po co więc rozstrzygać, czy jest stare, czy nie, skoro można zauważyć tylko jedną rzecz i mieć rozterki z głowy – działa, i to się liczy.


Do czego można użyć podziału na 4 typy osobowości?

Podział na 4 typy – lub, jak wygodniej, 4 kolory – osobowości, jest świetnym ułatwieniem, aby trafić do pracownika i skutecznie nim zarządzać. Motywowanie pracownika, egzekwowanie podejmowania decyzji i przygotowywanie zadań może okazać się dużo łatwiejsze, kiedy opanuje się sztukę 4 kolorów.

Pierwszym krokiem jest identyfikacja – jak rozpoznać, kto jest jakim kolorem? Przyjrzyjmy się temu na podstawie postaci z kultowej produkcji… Kubusia Puchatka.

4 typy osobowości - Puchatkowy Las, czyli choleryk, sangwinik, flegmatyk i melancholik w akcji


Kto pierwszy raz ogłosił typy osobowości?

No kto? Hipokrates. Tak sobie patrzył, ludi leczył, dumał aż wydumał i podzielił stan zdrowotny ludzi według ich 4 soków w ciele, które jego zdaniem odpowiadały za ludzkie zachowania. I cóż on takiego wynalazł?

Najważniejsze do zapamiętania: 4 typy osobowości Hipokratesa

sangwinik (łac. sanguis – krew),
choleryk (gr. chole – żółć),
melancholik (gr. mélanos – czarny + chole – żółć),
flegmatyk (gr. phlegma – flegma).


4 typy osobowości - Królik. Czerwony. Choleryk

4 typy osobowości - Królik choleryk

Każdy choleryk to mocna, dynamiczna osobowość. Jest aktywny, potrzebuje ciągłych zmian i wyzwań, nienawidzi błędów i w wypadku pojawienia się takich, czuje silną potrzebę je naprawić, nawet jeśli nie mają wpływu na efekt. Osobowości czerwone mają silną wolę i są zdecydowane, uparte. Choleryków ciężko zniechęcić, jeśli już podejmą jakieś działanie. Lubią być niezależni, ale to nie czyni ich odludkami – przeciwnie, są to silni ekstrawertycy, którzy przyciągają ludzi i wzbudzają zaufanie. Czerwoni cholerycy patrzą na świat w kolorowych barwach, jednak są postrzegani jako bezwględni, czasem nawet chamscy ze względu na swoje nastawienie głownie na siebie i na osiąganie celów bez zważania na koszty.

Tak jak Królik, czerwoni są słynni ze swych wybuchów złości. To efekt silnego charakteru i autorytaryzmu – choleryka łatwo wyprowadzić z równowagi, jeśli zaburzy się jego zaplanowany proces działania lub w inny sposób przeszkodzi w realizacji określonego celu. Jednak określanie czerwonych tylko przez tę cechę jest bardzo pesymistyczne.

Nawet jeśli Królik nie był zbyt lubianą przez dzieci postacią, gdybyśmy znaleźli się w świecie Puchatka, daję głowę, że duża część z nas to właśnie z nim, z cholerykiem wolałaby otworzyć biznes.


4 typy osobowości - Tygrysek. Żółty. Sangwinik.

4 typy osobowości - Tygrysek sangwinik

Coś, co miał w sobie Tygrysek, to przede wszystkim – gadane. Był - jak każdy sangwinik - porządnie wygadany, pełen poczucia humoru i spontanicznych wyczynów. Tak jak osobowości żółte, każdy sangwinik chodzi wesoły i tą energią przyciąga do siebie ludzi. Jest ciekawy świata i chce dotknąć wszystkiego, co się da – to samo robi z ludźmi, kontakt z słuchaczami wzmacnia przez kontakt fizyczny. Sangwinik jest świetnym aktorem i opowiadaczem historii, nie ma problemu z wejściem w rolę.

Sangwinik żyje wedle filozofii carpe diem, skupia się na tu i teraz. Ma szczere serce i nikomu celowo krzywdy by nie zrobił. Bywa zmienny w emocjach i stylu bycia, trochę jak dziecko – odczuwa cały wachlarz emocji i lubi o nich wylewnie mówić, wyraża je jasno i głośno. Tak jak Królik, każdy sangwinik życie postrzega zdecydowanie optymistycznie.

Tygrysek może był bliski dzieciom, ze względu na podobny sposób myślenia i wyrażania się, ale wielu dorosłym sprawia trudność zrozumienie i ogarnięcie chaosu, który wprowadzał wokół siebie. To łatwy sposób, aby krzywdząco ocenić osobowość żółtą sangwiniczną – chaos wynikający z cech osobowości przykrywa tylko dużo wartościowych idei.

Gdybyśmy trafili do Puchatkowa, to właśnie do Tygryska zwrócilibyśmy się o pomoc w rozwiązaniu zagwozdki wymagającej innowacyjnego spojrzenia, bo dla sangwiników nie ma rzeczy niemożliwych.


4 typy osobowości - Kubuś Puchatek. Zielony. Flegmatyk.

4 typy osobowości - Kubuś - flegmatyk

Gdy słyszy się Puchatek, część od razu myśli „głupiutki”. Jednak to nie ta cecha będzie go wyróżniać. Jako osobowość zielona, Puchatek - flegmatyk jest spokojny i opanowany. Do wielu spraw podchodzi na chłodno, jest powściągliwy w emocjach i osądach. Jest beztroski, ale nie w znaczeniu nieuważny – flegmatyk po prostu nie przejmuje się rzeczami zbędnymi ponad tyle, ile trzeba.

Ma dużo cierpliwości do innych, nawet tych wybuchowych czy chaotycznych. Nie zabiera głosu nieustająco, ale też potrafi podzielić się dobrym dowcipem. Flegmatyk jako osobowość zielona jest introwertykiem – obserwuje uważnie rzeczywistość i zapamiętuje.

Flegmatycy przeżywają emocje głęboko, nie dzielą się nimi zbyt często. Za to chętnie wysłuchają innych, z racji tego, że są świetnymi słuchaczami i bardzo troskliwymi, empatycznymi osobami. Często bywają neutralni, uniwersalni – co niestety utrudnia im podejmowanie decyzji szybko i stanowczo.

Zbyt szybki osąd, jaki można postawić flegmatykowi Puchatkowi jako osobowości zielonej to bycie „ciepłą kluchą”, osobą zbyt powolną. To jednak wynika z jego cech jako osoby zielonej – każdy flegmatyk przeznacza czas na dokładną analizę i przemyślenie decyzji, sprawdzenie wszystkich opcji przed podjęciem działania.

Ale czy nie dokładnie flegmatyka potrzebowałbyś, gdybyś był w Puchatkowie i napotkał na dylemat, który trzeba zanalizować i z kimś przegadać na spokojnie, racjonalnie i bez emocji?


4 typy osobowości - Kłapouchy. Niebieski. Melancholik.

4 typy osobowości - Osiołek melancholik

Jako osobowość niebieska czyli melancholik, Osiołek jest poważny i pełny przemyśleń. Często oddaje się myślom filozoficznym i poetyckim, dostrzegając to, co ucieka uwadze innym. Głęboko analizuje całe swoje otoczenie i wszystkie sytuacje, w jakich się znajdzie – dzięki temu ma zadatki na wynalazcę, geniusza, bo potrafi z oczywistych rzeczy wyciągnąć intrygujące wioski.

Melancholik jest utalentowany i twórczy, jako osoba niebieska ma zdolności artystyczne. To łączy się z umiejętnościami obserwacji – dostrzega piękno wokół. W swoich zadaniach jest zdeterminowany i sumienny, skłonny do poświęceń dla osiągnięciu celu, lub dla innych. Melancholik zwraca uwagę na swoje emocje, ale również jest wyczulony na punkcie emocji ludzi wokół. Jest idealistą, a rzeczywistość często odbiega od ideału, stąd skłonności do narzekania i dostrzegania niepowodzeń.

Jako postać, Osiołek melancholik odbierany jest głównie jako pesymista i maruda. Na szczęście nie na tym skupiają się cechy osobowości niebieskiej – to tylko efekt uboczny bycia wrażliwym myślicielem.

Ale w Puchatkowie i niebieskie osoby są potrzebne, aby mieć rękę na pulsie i pamiętać, kto, co, gdzie i kiedy i – od czasu do czasu – przekazać ciekawe pomysły do realizacji.


4 typy osobowości - tabela porównawcza

4 typy osobowości - porównanie

Dzięki tym opisom osobowości najłatwiej jest rozpoznać, z jakim typem masz do czynienia. Przypomina Ci Tygrysa, czy może Królika? A może ma cechy i jednego, i drugiego?

Z pomocą może przyjść ta tabelka (powyżej), jeśli jeszcze nie masz pewności. Ale nie ma co ukrywać, że jako ludzie jesteśmy schematyczni, i do jednej czy drugiej kolumny da się wcisnąć każdego.

Każdy kolor osobowości ma swoją instrukcję obsługi. Wiedząc, jakim typem jest Twój pracownik lub kolega z zespołu, będzie Ci dużo łatwiej się z nim dogadać. Denerwuje Cię, kiedy przy podejmowaniu decyzji ktoś wypytuje o najgorsze scenariusze i zakładasz, że krytykuje Twój pomysł? A może po prostu jest Osiołkiem i to jest sposób myślenia, że musi zabezpieczyć się przed najgorszym, żeby móc powiedzieć „tak, to dobry pomysł”?

Taka wiedza może pomóc nawet i poza pracą – w życiu prywatnym, rodzinnym, towarzyskim. Pomaga zrozumieć człowieka, a człowiek niczego nie lubi tak, jak być rozumianym. Korzyść więc jest obustronna.


4 typy osobowości - podsumowanie

Jak zapewne zauważyłeś, choleryk i sangwinik to ekstrawertycy. osoby otwarte, widoczne, wychodzące przed tłum, gadatliwe. Trudno ich nie zauważyć, trudno ich nie usłyszeć.

Melancholik i flegmatyk to introwertycy, niewidoczni, nie wychodzą przed szereg, nie są w centrum zainteresowania, nie usiłują dominować.

Tych pierwszych łatwo nie usłyszeć, choć dużo mówią. Tych drugich łatwo nie dostrzec, bo ich nie widać.

Najważniejsze do zapamiętania:

Jeśli nie wiesz, co myśli ekstrawertyk to znaczy, że nie słuchałeś.

Jeśli nie wiesz, co myśli introwertyk to znaczy, że nie zapytałeś.

A teraz odpowiedz sobie na pytanie, kim jesteś. Lub bardziej precyzyjniej, jaki jest Twój dominujący sposób zachowania. Czy lałbyś ludzi po głowie jak Królik grabiami, czyli jak każdy choleryk? A może wszystkich chcesz przytulić, jak każdy sangwinik. A może budzi się w Tobie Kłapouchy a ludzie nie rozumieją, że jak każdy melancholik nie narzekasz nad światem tylko nad jego słabościami? Czy może jesteś po prostu powolny i dokładny jak każdy flegmatyk.

A wiesz co? Teraz najlepsze. Dam głowę uciąć, że znajdziesz w sobie wszystkiego po trochu. Bo w każdym z nas jest trochę Kubusia Puchatka, trochę Tygryska, trochę Kłapouchego i trochę Królika. Który z nich przeważa u Ciebie?



Polecam również:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>