Czym są Cnoty Główne Franklina?

Rozwój osobisty, wskazówki, czym się kierować w życiu, co robić, jakie zasady stosować, gdzie iść, jak się doskonalić, cnoty główne… To nie tylko moda XXI wieku, bo ludziom się „w dupach poprzewracało” i nie mają co zrobić z czasem, jak głoszą przeciwnicy. To mądrość, która sięga zamierzchłych czasów, kiedy po ziemi stąpały dinozaury, a ważki były wielkości samolotu.

Spis treści artykułu. Czas aktywnego czytania: 15 min.

Przedstawię Ci „prehistoryczny” model samorozwoju. Autorstwa Benjamina Franklina. Tęga głowa. Opracował... 13 cnót głównych. Właśnie szperasz po zakamarkach umysłu i jest: "ale ale, przecież cnoty główne to były w katechizmie" Owszem, były, ale nie o takie cnoty główne dziś nam chodzi. Dziś zajmiemy się cnotami uniwersalnymi, które uczynią Twoje życie lepsze. I lepszym uczynią życie tych, którzy Cię otaczają.

Cnoty główne Franklina - prehistoryczny model samorozwoju

Cnoty główne Franklina - prehistoryczny model samorozwoju

Jak zmienić swoje życie, by było dobre i efektywne? Mówią o tym cnoty główne Franklina właśnie, a ściślej 13 cnót, które są niczym dekalog, tylko ani to związane z dziesiątką, ani z żadną religią. Taka to raczej pechowa liczba człowieka szczęśliwego.


Jakież to cnoty główne głosił ten ojciec Stanów Zjednoczonych?

Jest ich 13. Poniżej znajdziesz je wszystkie. W oryginale, i przetłumaczone na język naszych czasów. Co z nimi zrobisz To już Twoja decyzja. Mogę Ci tylko podpowiedzieć, że kiedy zacząłem nakładać filtr cnót na swoje decyzje prywatne i biznesowe - stałem się dużo lepszą wersję samego siebie. Zaczynamy.

Cnoty główne: 1 - Umiar. Nie jedz do otępienia, nie pij do podniecenia.

Czyli zrezygnuj z chwilowej uciechy, by móc cieszyć się więcej w perspektywie czasu. Jak sobie podarujesz ten dodatkowy kawałek ciasta, to nie będzie Cię zgaga piekła przez najbliższe godziny. Jak odpuścisz sobie piwa raz na jakiś czas, to zdrowie Ci podziękuje. Czyli co, promowanie inwestycji długoterminowej, tyle że w życiu codziennym.

Benjamin Franklin doradza...

...wyrzucenie z diety trzeciego kebaba z litrowym piwem zapobiega zgadze

Cnoty główne Franklina - umiar nie tylko na talerzu


Cnoty główne: 2 - Milczenie. Mów tylko to, co może przynieść pożytek innym lub tobie; unikaj próżnej rozmowy.

To mi z kolei wygląda na ekonomię. Świetnie się sprawdza zwłaszcza w dyskusjach, głównie w internecie. Dla własnego zdrowia czasem lepiej nie brać udziału w dyskusji, bo ani z tego pożytku nie ma, ani świat się lepszy nie staje. A nerwy sobie można popsuć. I po co.

Benjamin Franklin odradza...

... kłócenie się na Facebooku. Kiedy taplasz się ze świną w błocie z daleka nie widać, kto jest świnią.


Cnoty główne: 3 - Ład – niech wszystkie twoje rzeczy mają swoje miejsce; niech wszystkie twoje sprawy mają swój czas.

Co tu dużo mówić: posprzątaj w końcu garaż. I sypialnię. I wyodkurzaj najlepiej samochód. Po co? Bo życie w porządku to mniej stresu.

No i mniej „gdzie ja do diaska zostawiłem ten młotek”. Druga rzecz równie ważna: jeśli zależy Ci na zostaniu przy zdrowych zmysłach, oddziel czas wolny od czasu pracy i czasu na obowiązki. Czas dla rodziny i znajomych też powinien być wydzielony indywidualnie.

Benjamin Franklin doradza...

... młotek pozostaw w garażu, pracę pozostaw w pracy i nie przynoś jej do domu.

Cnoty główne Franklina -

Cnoty główne Franklina - pracy nie przynoś do domu z pracy


Cnoty główne: 4 - Postanowienie. Postanów sobie czynić, co powinieneś; czyń bez zawodu to, coś postanowił sobie.

W skrócie: cele. Ustawiaj je sobie wyraźnie, dokładnie, a potem je realizuj. Nie ma, że boli. Jak udało się założyć Amerykę, to uda się też wyjść na rower nawet, jak zimno.

Benjamin Franklin doradza...

... wsiądź na rower jak zimno, nie zbijaj bąków kiedy świeci słońce

Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


Cnoty główne: 5 - Oszczędność. Nie czyń wydatków, chyba że dla dobra innych lub swego, to znaczy nic nie marnotraw.

Czasem ciężko określić, czy drogi zegarek czy dwunasta para butów jest dla swego dobra, czy to już marnotrawienie – granica jest raczej rozmyta. Sam pewnie będziesz wiedział najlepiej.

Benjamin Franklin doradza...

... zamiast trzech bluzek kup dwie. Jedną zatrzymaj sobie, jedną oddaj ubogiemu, bo jedna wystarczy Ci na rok, a nie na jeden dzień.


Cnoty główne: 6 - Pracowitość. Nie trać nigdy czasu, bądź zawsze zajęty czymś pożytecznym, unikaj wszelkich niepotrzebnych działań.

To chyba bardziej na czasie, niż kiedy pisał to Benjamin Franklin. Zarządzanie czasem zalecane jest przez kogoś, kto stosował je, zanim to było modne. Czujesz, że dobrze pracujesz, bo masz w tygodniu 12 spotkań? Zrób sobie ćwiczenie to poniżej:

Benjamin Franklin doradza...

...ustaw budzik w telefonie na 10 losowych pór w ciągu Twojego dnia pracy.

Za każdym razem, kiedy zadzwoni budzik zatrzymaj się na chwilę i odpowiedz sobie na pytanie: "czy to co robię w tej chwili przybliża mnie do mojego celu"?

Jeśli mniej niż 8 odpowiedzi na 10 jest pozytywnych, to pracujesz ciężko, ale nie mądrze.


Cnoty główne: 7 - Szczerość. Nie uciekaj się do krzywdzącego oszustwa; myśl niewinnie i sprawiedliwie, a kiedy mówisz, mów podobnie.

Z tym to trudno, zwłaszcza jak się jest handlowcem – pomyślisz? A właśnie dokładnie przeciwnie, jak się jest handlowcem, to trzeba szczególnie nacisnąć na ten punkt. Można trochę podkoloryzować, ale jeśli nie wierzysz w produkt, który komuś oferujesz – to nie sprzedawaj go wcale.

Benjamin Franklin doradza...

...szczerość poznasz przy porannym goleniu. Kiedy spojrzysz w lustro i pomyślisz "tak, tak, ten w lustrze to niestety ja" to wiedz, że coś się dzieje.


Cnoty główne: 8 - Sprawiedliwość. Nie krzywdź nikogo, wyrządzając mu zło lub pozbawiając pożytków, jakie mu się od ciebie należą.

To, że za dobro otrzymasz dobro i że uczynki wrócą do Ciebie to naiwne bajki. Ludziom dobrym i ludziom złym dzieje się w życiu tak samo. Ale nic nie zastąpi tego wyjątkowego uczucia, kiedy możesz bez wyrzutów sumienia spojrzeć sobie w oczy w lustrze. Dobro nie wraca, dobro jest. Głównie w Tobie. I czym bardziej je rozdajesz, tym więcej posiadasz. No i to spojrzenie w lustrze.

Benjamin Franklin odradza...

... spoglądanie w lustro po zakończeniu sprzedaży typu "Niemiec płakał jak sprzedawał"


Cnoty główne: 9 - Powściągliwość. Unikaj krańcowości, nie odczuwaj krzywd w takim stopniu, jak twoim zdaniem na to zasługują.

Czyli: zachowaj zimną krew i nie panikuj. Świetnie sprawdza się spojrzenie na swoją sytuację z trzeciej pozycji percepcyjnej. Czy ta sytuacja bez wyjścia rzeczywiście nie ma żadnego wyjścia, czy to tylko Twoje wrażenie? A może chcesz, żeby nie miała wyjścia? Może panika jest Ci potrzebna żeby poczuć się lepszym i ważniejszym?

Jak myślisz, dlaczego na czele skutecznych firm stoją siwowłosi (albo łysi) managerowie? Bo oni wiele już przeszli i sraczka umysłowa nie pojawia się u nich nigdy. Wiedzą, ile są warci i wiedzą, że zawsze, kiedy dzieje się źle, kiedy coś się kończy - pojawia się miejsce na coś nowego.

Benjamin Franklin doradza...

... Ktoś może zrobić Ci krzywdę tylko wtedy, kiedy mu na to pozwolisz.

Cnoty główne Franklina - lwa skrzywdzi tylko ten, komu lew pozwoli się skrzywdzić


Cnoty główne: 10 - Czystość. Nie pozwalaj na żadną nieczystość ciała, odzienia czy mieszkania.

Jak na moje oko to to samo, co z porządkiem, ale niech ma i osobny punkt. Taki wymysł autora.

Benjamin Franklin doradza...

... "Myjcie się dziewczyny, bo nie znacie dnia ani godziny". "Myjcie się chłopaki, by nie doszło do draki".

Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


Cnoty główne: 11 - Spokój. Niech Ci nie zamącają umysłu drobnostki lub też zdarzenia pospolite i nieuchronne.

Znowu: bez paniki. Większość złych decyzji w życiu podejmowanych jest w przypływie impulsu, kierując się nagłymi emocjami. Czasem łatwiej ochłonąć, niż posprzątać po zamieszaniu. Pamiętaj o swoich celach. To, że przegrasz bitwę nie znaczy że przegrywasz wojnę. To, że na Twojej drodze stoi przeszkoda i nic za nią nie widzisz nie oznacza, ze nic za nią nie ma.

Benjamin Franklin odradza...

... walenie głową w mur kiedy można go obejść idąc ścieżką 3 metry dalej.


Cnoty główne: 12 - Surowość cielesna. Rzadko używaj płci, tylko dla zdrowia albo potomstwa, nigdy do otępienia, osłabienia lub szkody w twoim czy cudzym spokoju i opinii.

Samodyscyplina? Jak się chce, to można. A jak się nie chce, to nie trzeba. Ale z tą szkodą to miał szanowny autor rację. Seks jest dobry, gdy jest dobry. Ale nigdy jako kara, środek przymusu, środek negocjacji, środek nacisku na biednego męża żeby przestała go boleć głowa :). Ciesz się życiem, ciesz się płcią, ciesz się seksem. Udane życie erotyczne to podstawa każdego związku

Benjamin Franklin doradza...

...  "make love, not war"


Cnoty główne: 13 - Pokora. Naśladuj Jezusa i Sokratesa.

A ja bym powiedział bardziej uniwersalnie – naśladuj ludzi, którzy mają więcej doświadczenia niż Ty i nie wstydź się korzystać z czyjejś wiedzy. Zawsze znajdzie się ktoś mądrzejszy niż Ty, od kogo mógłbyś się nauczyć nowych rzeczy lub poprawić błędy. Szkoda nie skorzystać z takiej szansy ze względu na unoszenie się honorem. Rozwijanie się za pomocą dostępnych zasobów to nie ujma.

Benjamin Franklin doradza...

...  "Nie życz Kowalskiemu, żeby zdechły mu krowy. Zapytaj co zrobić, żebyś miał więcej swoich"

Cnoty główne Franklina - bądź lwem, ale podążaj ścieżką pokory


Cnoty Główne Benjamina Franklina - podsumowanie.

Bardzo mocno namawiam Cię, abyś przed każdą ważną czynnością, przed każdą ważną decyzją którą podejmujesz przepuścił ją przez 13 cnót Franklina. I jeśli tylko to, co zamierzasz zrobić będzie niezgodne z choćby jedną cnotą - po prost tego nie rób. Cel nie uświęca środków. Wyniki Cię nie obronią. Sukces oparty na porażce innych nie uczyni Cię herosem.

Żyj tak, aby ludzie zapłakali po Twojej śmierci. Traktuj ludzi tak, jak chcesz aby oni traktowali Ciebie. Pamiętaj, że masz skrzydła. Przypinaj je sobie... i innym.


Polecam również:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>