Jak odnieść sukces?

Jak odnieść sukces i dlaczego ludzie się poddają? Co takiego mamy w sobie, że w pewnym momencie zapieramy się jak osioł i mówimy „nie pójdę dalej” i choćby nas cały sztab motywatorów ciągnął, my już zdecydowaliśmy, że nie ma sensu iść dalej? Czy to lenistwo? Nieróbstwo? W dupach się poprzewracało?

Ja, z własnego i innych doświadczenia, znalazłem 16 różnych powodów, przez które poddajemy się w drodze do sukcesu. Przyjrzyjmy się temu na podstawie 16 różnych historii poszukiwacza skarbu.

Jak osiągnąć sukces - poszukiwanie skarbu

Jak osiągnąć sukces - poszukiwanie skarbu

Pewien poszukiwacz skarbu od pokoleń zajmował się tropieniem cenności. Czasem były to pieniądze, czasem stare wazony i inne malowane talerze warte majątek. Tym zawodem zajmował się jego ród od pokoleń – ojciec, dziadek, pradziadek i dalej. Rok temu natrafił na wskazówkę i podążył za nią. Ale ona prowadziła tylko do kolejnej wskazówki, a ta do następnej… I tak jest wodzony za nos od miesięcy, licząc, że tym razem jest już u celu, ale nigdy nie mając pewności, czy skarb ten w ogóle istnieje. W tym momencie spotyka go kryzys, którzy może być jednym z…

Te 16 powodów, dlaczego ludzie się poddają są jednocześnie receptą, jak odnieść sukces. Ponieważ to nastawienie ku sukcesowi czyni, że się do niego zbliżamy, przyjrzymy się czynnikom porażki przez pryzmat dążenia do osiągnięcia. Ale uwaga - na końcu tego artykułu możesz się mocno zdziwić, kiedy przeczytasz moje podejście do obrazków z ludźmi sukcesu i ludźmi porażki. 

Jak osiągnąć sukces - 16 powodów dlaczego ludzie się poddają

Jak osiągnąć sukces - 16 powodów dlaczego ludzie się poddają. (rys. Marka Kowalska)


Jak odnieść sukces - reguła 1. Nie bój się porażki bardziej, niż chcesz sukcesu

Nasz poszukiwacz skarbu, gdy dopadają go wątpliwości, zaczyna widzieć wszystko na czarno. A co, jeśli naprawdę nie ma żadnego skarbu i spędzi kolejne 10 lat na gonieniu za niczym? Będzie wstyd, hańba dla honoru rodzinnego. Wszyscy będą o nim opowiadać historie, że zmarnował 11 lat na jakieś starożytne łamigłówki. Będzie patrzył w lustro i widział człowieka, który odniósł spektakularną porażkę. Wielki skarb jest kuszący, ale groźba wstydu i zawodu jest nie do zniesienia. Poszukiwacz porzuca dalszą pracę i poddaje się.


Jak odnieść sukces - reguła 2. Wyobraź sobie i odnajdź w sobie wszystkie swoje możliwości

W drodze do sukcesu naszego poszukiwacza skarbu nagle pojawia się wskazówka. Trudna do rozszyfrowania. Wymaga znajomości starożytnego, martwego już języka, którego nie zna nikt na świecie. To spalona sprawa, prawda?

Nie ma szans, aby udało mu się odgadnąć klucz na podstawie domysłów. Przecież nie ma takich umiejętności, by móc zanalizować nieznane słowa i domyślić się, co znaczą? Nie, na pewno nie. On nie ma takich umiejętności ani wykształcenia w tym kierunki. Poszukiwacz wysyła wskazówkę do badań uniwersyteckich, oddając im sprawę. Poddaje się. Nie da się, nie dam rady, nie umiem, nie potrafię, za słaby jestem.


Jak osiągnąć sukces - reguła 3. Nie myśl, że coś Ci się należy

Aby zbadać dalszą wskazówkę wiodącą do sukcesu, nasz poszukiwacz musi udać się w daleką podróż i zostać w egzotycznym kraju na długo. Ale kto za to zapłaci? Pisze wniosek o dofinansowanie podróży w celach naukowych. Wniosek zostaje odrzucony i poszukiwacz musiałby opłacić wyjazd samemu.

Ale jak to tak? Przecież on przyczyni się swoim odkryciem dla dziedzictwa narodowego! To niedorzeczne, aby nie wspierać jego projektu! Powinni mu wszystko zapewnić. Poszukiwacz unosi się honorem i przestaje kontynuować poszukiwania. Czuje się pokrzywdzony i niedoceniony przez "system". Poddaje się. Porzuca dążenie do sukcesu.

Jak osiągnąć sukces - nie myśl, że coś Ci się należy

Jak osiągnąć sukces - nie myśl, że coś Ci się należy


Jak ​osiągnąć sukces - reguła 4. Nie oczekuj szybkich rezultatów

Poszukiwacz przypomina sobie poprzednie projekty, które trwały miesiąc, dwa. Zawsze regularnie odnajdywał coś, co przypominało mu, że jego praca ma sens. Nawet, jeśli dopiero był w trakcie poszukiwań, interesowała się nim prasa, dostawał wywiady i gratulacje. A tym razem cisza. Nie ma efektów, nie ma pewności, że zaraz koniec, nikt mu nie gratuluje, nie zachęca, nie popiera. Bez sensu taki projekt.

Innym się udaje, bitcoin rośnie, dużo pieniędzy, bez inwestycji, 2% zysku dziennie, nie musisz nic robić. Wszyscy mają sukces tylko nie on. Poszukiwacz szuka innego tropu, skacze z kwiatka na kwiatek a tą drogę uważa za straconą. Poddaje się.

Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


Jak osiągnąć sukces - reguła 5. Nie przestawaj w siebie wierzyć

Za którymś razem poszukiwacza dopadają wątpliwości. A może źle przeczytał pierwszą wskazówkę i teraz jest zwodzony? Albo nie było żadnego skarbu i wpadł w sidła starożytnego żartownisia? Co, jeśli na końcu znajdzie tylko kartkę z napisem „ha! Mam cię! Wpadłeś w moją pułapkę, ponieważ jesteś niewystarczająco bystry, by zorientować się, że to żart!”?

Może nie ma wystarczającej kompetencji, by zajmować się tym zawodem? Jego dziad i pradziad mieli dużo większą wiedzę, więc czy on jest godny przejąć tę pałeczkę? Zalewa go fala wątpliwości. W końcu dochodzi do wniosku, że mu się nie uda i musi znaleźć inną branżę. Poddaje się.


Jak odnieść sukces - reguła 6. Nie żyj przeszłością

Poszukiwacza frustruje, że tym razem musi działać sam. Przy poprzednich zadaniach miał dwóch kolegów, towarzyszy naukowych. Ale wdali się w sprzeczkę i każdy poszedł w swoją stronę. Teraz już nie jest tak samo – kiedyś mogli dzielić się zadaniami i każdy odkrywał to, co umie najbardziej. Teraz wszystko musi robić sam. Kiedyś robili burze mózgów i sami weryfikowali swoje pomysły nawzajem. Teraz brakuje mu czasem obiektywnego spojrzenia.

Praca obecna jest dużo mniej efektywna, trudniejsza, nudniejsza. Kiedyś to było, a teraz… Do dupy z taką robotą. Poszukiwacz nie akceptuje, że stara sytuacja odeszła i nie chce odnajdywać się w nowej. Poddaje się.


Jak odnieść sukces - reguła 7. Traktuj błędy i porażki jako naukę

Poszukiwacz jest jeszcze niedoświadczonym stażystą. Te poszukiwania to jego pierwszy samodzielny projekt. Co chwila okazuje się, że źle przeanalizował wskazówkę, wylądował w innym miejscu, niż powinien, odczytał coś do góry nogami. Orientował się w tym i korygował błąd, ale wspomnienie huczało mu w głowie. Tu zrobił źle, tam zrobił źle… Pamięta głównie to, co nie wyszło. W końcu uznaje, że robi za dużo błędów i nie nadaje się. Poddaje się. I choć oczywiście poniósł wiele porażek, popełnił wiele błędów to ma szanse się na nich uczyć.


Jak osiągnąć sukces - reguła 8. Nie bój się przyszłości

W pewnym momencie poszukiwacz dostał pytanie od znajomych w barze – co zrobisz z całą tą fortuną, jak już odnajdziesz ten skarb? Zastanowił się. No właśnie, co? Mówił, że będzie to spełnienie marzeń.

Ale podświadomie zaczął się zastanawiać, czy sukces uderzy mu do głowy? Czy bogactwo go zmieni? Co, jak ludzie będą go rozpoznawać na ulicach? Co będzie jak odmówi komuś pożyczki? Co zrobi, kiedy ludzie będą go nazywać bogaczem, przecież to wstyd mieć tyle pieniędzy? Nie przyznawał się do tego, ale wizja niepewnej przyszłości napawała go lękiem. Stracił entuzjazm do dalszej walki i poddał się.

Jak osiągnąć sukces - nie bój się własnego sukcesu

Jak osiągnąć sukces - nie bój się własnego sukcesu


Jak odnieść sukces - reguła 9. Nie porzucaj swojego talentu

Tropienie skarbów to był jego specjalny talent. Od dziecka znajdował najlepsze muszle na plaży i najszybsze ślimaki pod liśćmi. Pielęgnował go i rozwijał swoją karierę. Ale w pewnym momencie skupił się na życiu społecznym, imprezach, poznał miłość życia, koncerty, randki…

Talent poszedł w odstawienie. W końcu chodzenie od wskazówki do wskazówki przestało być takie proste, ani nie miało już znaczenia i satysfakcji. Poszukiwacz porzucił swoje przeznaczenie i poddał się.


Jak odnieść sukces - reguła 10. Nie opieraj się zmianom. Polub je

Kontynuowanie poszukiwań wymagało od niego zmiany miejsca zamieszkania. Musiał by zmienić kraj, otoczenie, zostawić to, co zna. Zmianom musiałyby ulec jego zwyczaje i nawyki. Pewnie nie okazałoby się tego tak dużo i szybko by się przyzwyczaił do nowej sytuacji, ale poszukiwacz nie chce zmian.

"Tu mu dobrze, tu mu ciepło, tu się będzie rozmnażał". Po co mu te wszystkie nowości, po co mu przeprowadzka, znów będzie musiał poznawac od nowa sąsiadów, szukać sklepów, przedszkola dla dzieci, nowej pracy. Ma już dość. Poddaje się.


Jak osiągnąć sukces - reguła 11. Nie ignoruj swoich słabości, ale też nie wierz w ich siłę sprawczą

Poszukiwacz miał nie tylko wątpliwości co do swoich umiejętności. Wiedział dodatkowo, że ma dużo wad, które mu mogą przeszkodzić. Bo za wolno biega, jest słaby z matematyki, nie umie rysować koni, nie umie wypić pół litra jednym duszkiem i przesikać wagonu kolejowego strumieniem na drugą stronę… Oddaje tym słabością kontrolę nad sobą. Wierzy, że z tymi wadami nie warto próbować. Poddaje się.

Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


Jak odnieść sukces - reguła 12. Nie użalaj się nad sobą zamiast działać

Poszukiwacz na każdym kroku narzeka, jak to ma źle. Że inni mają lepiej – znaleźli mapę, pomaga im kompas. A on biedny, rzucają w niego jakimiś łamigłówkami. A w ogóle to po nocach siedzi i studiuje jakieś hieroglify, dawno się nie wyspał.

I jadł ostatnio słabo, a od tych literek to go ciągle boli głowa. Cały świat jest przeciwko niemu. Biedny, tyle próbuje, a jeszcze mu się nie udało… Jakiś pech go dopadł. O ja biedny, o biedny ja, jest ja jest i nic się z tym nie da zrobić. Nie ma sensu walczyć. Poddaje się.


Jak odnieść sukces - reguła 13. Nie myśl, że tylko Ty masz problem

Łatwo mają inni. Chodzą sobie do pracy, wychodzą na lunche, wracają do domu i odpoczywają, niczym się nie martwią. Nie to co on, ciężko pracujący, w brudzie, w deszczu, w nocy i o świcie.

Innych to nie dotyczy, oni nie widzą, jak to jest być sfrustrowanym, mieć problemy w pracy, wątpliwości. Nie wiedzą co to własne firma, ile potrzeba wyrzeczeń, ile to kłopotów, ile niepewności, czy będzie z czego żyć. Oni od razu wszystko mają bez większego wysiłku, a on męczy się dla ich wspólnego dobra. To niesprawiedliwe. Rzuca papierami i przenosi się do pracy w korpo. Poddaje się.


Jak osiągnąź sukces - reguła 14. Nie traktuj pierwszej poważnej przeszkody czy porażki jako sygnału do odwrotu.

Trop, za którym podążał od miesiąca, okazuje się nietrafiony. Totalna klapa. Pieniądze w błoto, czas w błoto i wszystko trzeba od nowa. Już był nastawiony, że to to, że sukces jest tuż za rogiem a tu... figa z makiem. I jeszcze krok do tyłu.

Tego za wiele. Po co próbować dalej? Skoro tyle środków się zmarnowało, kto wie, czy nie zmarnują się kolejne? Lepiej poszukać bezpieczniejszego projektu. Takiego, który od razu się uda. Poszukiwacz szuka innego zajęcia. Poddaje się.


Jak odnieść sukces - reguła 15. Nie przepracowuj się

Cały ten rok poszukiwacz poświęcił tylko i wyłącznie pracy. Nie przyjechał do rodziny na święta, na ślub przyjaciela. Źle jadł, nie sypiał. Ma mnóstwo odkładanych obowiązków, zaległą wizytę u dentysty, brudne auto, u fryzjera nie był zbyt dawno temu. Nie ma czasu na błahostki, skupia się tylko na pracy. Chodzi na maksymalnych obrotach, do czasu… kiedy już nie ma siły.

Zupełnie się wypala. Trafia na kozetkę do terapeuty, chowa się przed światem, tkwi godzinami pod kołdrą celebrując beznadziejność świata. I kiedy kolejna wskazówka wiedzie nie do sukcesu a do następnej, pęka. Uznaje, że to nie jest tego warte. Cena przerasta zysk. Rzuca to wszystko i wyjeżdża w Bieszczady. Poddaje się.

Jak odnieść sukces - nie bądź pracoholikiem

Jak odnieść sukces - nie bądź pracoholikiem


Jak osiągnąć sukces - reguła 16. Nie słuchaj głupot internetowych guru.

Nasz poszukiwacz zagląda na Facebooka i co widzi? Czym różnią się ludzie sukcesu od ludzi porażki?

Jak osiągnąć suckes - ludzie sukcesu i ludzie porażki

Jak osiągnąć sukces - ludzie sukcesu i ludzie porażki

 • Jedni codziennie czytają, drudzy przesiadują przed telewizorem.
 • Jedni dokonują zmian, inni się ich boją.
 • Jedni wyznaczają sobie wielkie cele, inni mają małe cele albo nie mają ich wcale.
 • Jedni są niecierpliwi, inni kochają zmiany.
 • Jedni nie planują, inni każdy dzień mają rozpisany co do 15 minut.

Nasz poszukiwacz postanawia robić wszystko, aby odnieść sukces i zaczyna naśladować bogatych celebrytów.

 • Wstaje zatem rano o 5, bo ludzie sukcesu tak mają, a potem przysypia na ważnym spotkaniu w pracy. 
 • Stawia cel zarobić milion i w grudniu dopada go depresja, bo zarobił raptem 100 tysięcy.
 • Wyrzucił z domu telewizor, bo bogaci nie tracą na to czasu i chodzi zły, bo nie może obejrzeć meczu
 • Ma ścisły plan dnia i w połowie pęka ze złości, bo szef zrobił mu niespodziewaną wrzutkę.
Jak osiągnąć suckes - ludzie sukcesu vs ludzie porażki

Jak osiągnąć sukces - jeśli zobaczysz gdzieś taki obrazek to wiedz, że ktoś chce Cię oszukać i pewnie wyciągnąć korzyści dla siebie. Nie daj się nabrać na tanią tandetę perswazyjną.

Więc skoro robi wszystko to, co robią ludzie sukcesu i nic mu nie wychodzi - poddaje się. Dlaczego się poddaje? Bo pozytywne nastawienie zawsze i wszędzie nie jest dobre. Ale więcej przeczytasz o tym w dwóch wpisach:

Najważniejsze do zapamiętania:

Nigdy nie bierz za wzór i nie naśladuj celebrytów, którzy osiągnęli szczyty. Robiąc to co oni najszybciej się zniechęcisz.

Ucz się od tych, którzy są trochę lepsi od Ciebie i są w Twoim zasięgu. To oni stosują metody, które są Ci potrzebne.

Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


Jak odnieść sukces - podsumowanie

Nasz poszukiwacz nie poddaje się i mimo niedogodności brnie dalej. Za każdym razem podnosi się i idzie do celu. Pokonał kryzys, który go dopadł, o którym mówimy, i… I co? Nie wiadomo.

Pewnie spodziewałeś się, że odnalazł skarb, że w każdej z historii, w których zrezygnował, był o krok od sukcesu? Spodziewałeś się, że morał będzie taki, że po pokonaniu kryzysu będzie gwarancja osiągnięcia celu?

Zanim dowiesz się jak osiągnąć sukces zatrzymaj się na chwilę i zastanów, czym on dla Ciebie jest. I przyjmij ode mnie jedną wskazówkę.

Jeśli Twój sukces zdefiniowany jest jako dobra materialne - pieniądze, samochody, jachty, wycieczki po świecie, a nie ma w nim serca, miłości, rodziny, przyjaciół, wartości innych niż pieniądze, to nigdy sukcesu nie osiągniesz.

Sukcesu nie mirzy się ilością zer na koncie, ilością posiadanych bitcoinów, ceną super samochodu czy wielkością domu, w których mieszkasz.

 • Czy znasz ludzi, którzy nie są bogaci a są szczęśliwi?
 • Czy znasz kogoś, kto nie ma wielkiego domu a uważa się za człowieka sukcesu?
 • Czy znasz kogoś, kto jest zwykłym pracownikiem, a jednocześnie jest szczęśliwy, otoczony rodziną, ludźmi, którzy go kochają i ma wielu przyjaciół?

I z drugiej strony:

 • Czy znasz ludzi, którzy mają duże pieniądze, a nie mają czasu dla siebie i bliskich po są zajęci ich ciągłym pomnażaniem?
 • Czy znasz właścicieli firm, którzy całkowicie stracili kontakt z rodziną, bo każdy dzień zaczynają o 5 rano a kończą o 23?
 • Czy znasz dyrektora korporacji, który nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, kiedy ostatnio kochał się z żoną albo był w kinie z córką czy na meczu z synem?

Zanim zaczniesz biec, aby osiągnąć sukces - dobrze go zdefiniuj. Spraw, aby pieniądze nie stały się celem, a były tylko środkiem do sukcesu. A kiedy już będziesz dokładnie wiedzieć jak osiągnąć sukces to...  niestety nie mogę Ci tego obiecać, że go osiągniesz.

Może nasz poszukiwacz znalazł skarb po następnej wskazówce, może dopiero za pół roku, a może i jeszcze rok był potrzebny. Ale właśnie o to chodzi w nie poddawaniu się – że nie robi się tego za obietnicą, bo ktoś zapewnił, że to ostatni przystanek. W tym, żeby się nie poddać chodzi właśnie o to, że mimo tego, że nie wiesz, jak długo będzie trudno, i tak decydujesz się iść do przodu. I to jest prawdziwa wytrwałość.


Polecam również:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>