Motywacja błyskawiczna Pantalona

Czy słyszałeś może o narzędziu, które potrafi w kilka minut zamienić marudera w osobę zaangażowaną? Wyobrażasz sobie przemianę, w której osoba niechętna w wykonaniu celu lub nie wierząca zupełnie w cel, będzie sama szukać sposobów, aby go osiągnąć? Jak to brzmi, jak rzeczywistość, czy mit, wspólne marzenie wszystkich teoretyków motywacji?

Mam dla Ciebie odpowiedź – jest to rzeczywistość i to nie tylko w teorii, ale i praktyce. To narzędzie to Motywacja Błyskawiczna Pantalona. Jest to metoda, która składa się z sześciu etapów, przez które przechodzi klient, zanim dotrze do maksymalnej motywacji Są to. Dostępnych jest sześć, ale oczywiście można skończyć i na poprzednich, jeśli uda się wcześniej osiągnąć cel. Metoda ta jest szybka, a wynik – a raczej zalążek wyniku, bo prawdziwym wynikiem będzie już działanie – jest natychmiastowy.

Motywacja błyskawiczna Pantalona - 7 minut wystarczy do całkowitej zmiany

Motywacja błyskawiczna Pantalona - 7 minut wystarczy do całkowitej zmiany


Dlaczego powstała Motywacja Błyskawiczna Pantalona - szczypta historii.

Motywacja błyskawiczna powstała z konieczności, w izbie przyjęć. Ciągle powracające do szpitala osoby po zatruciu alkoholowym sprawiły, że zespół chciał znaleźć sposób, aby przekonać przychodzących do zrezygnowania z alkoholu w ich życiu. Niestety nie mieli na to potrzebnego czasu – wielogodzinne psychoterapie były poza ich zasięgiem. Musieli znaleźć sposób, który będzie skuteczny i możliwy do przeprowadzenia w czasie wizyty lekarskiej, która często trwała nie dłużej niż 10 minut.

W tym idealnie sprawdziła się właśnie kiełkująca metoda motywacji błyskawicznej – trwająca kilka minut i polegająca na zadawaniu pytań, bez konieczności poznawania pacjenta i jego historii. Oczywiście metoda działa nie tylko na alkoholików w szpitalu – można ją stosować na wszystkich i jest skuteczna w każdym, nawet najbardziej opornym przypadku.

Motywacja błyskawiczna Pantalona - zaczęło się od pracy z alkoholikami

Motywacja błyskawiczna Pantalona - zaczęło się od pracy z alkoholikami


Jaki jest trik i dlaczego Motywacja Błyskawiczna Pantalona działa?

Wszystko tkwi w psychologii i we właściwym podejściu. Skuteczność tej metody gwarantuje to, że wierzymy w osobę motywowaną i to, że ona sama chce osiągnąć cel, tylko musi znaleźć w sobie powody.

To samodzielność i fakt, że zainteresowani sami znajdują powody, by chcieć dokonać zmiany, pozwalają im trwale zmotywować się do działania. Metoda ta nie polega na opowieściach i metaforach, a na zadawaniu pytań – na odkrywaniu tego, co dana osoba ma już w środku. Chcemy więc wyciągnąć na światło dzienne, dlaczego nasz klient chce dokonać zmiany, nie tylko dlatego, że „żona mu kazała”.

To działa z prostej przyczyny – wzmacnia autonomię osoby motywowanej i jej wiarę, że podjęte decyzje należą do niej. Nikt w końcu nie lubi robić tego, co ktoś im kazał. Łatwiej więc o motywację, jeśli dana osoba sama znajdzie w sobie chęć do zmiany.

Jeszcze raz – dla kogo Motywacja Błyskawiczna Pantalona jest odpowiednia?

Metoda zadziała na osoby, które chcą zmiany, ale nie mają wystarczającej motywacji i notorycznie rezygnują z osiągnięcia celu w trakcie drogi.

Zadziała również na osoby, które nie wierzą, że osiągnięcie celu jest możliwe – motywacja pomoże znaleźć im sposób, a nie analizować przeszkody.

Zadziała również na tych opornych, którzy nie dość, że nie wierzą w cel, to jeszcze myślą, że go nie chcą. Tacy jak grymaśny pracownik, którego szef wysłał na szkolenie z przymusu. Dla takich ta metoda jest idealna.

DO ZAPAMIĘTANIA

Motywacja błyskawiczna Pantalona - schemat.

Motywacja 7 minutowa polega na zadaniu sześciu pytań (zmodyfikowanych i uzupełnionych szczegółami tak, aby pasowały do kontekstu)

 1. Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany?
 2. W jakim stopniu, w skali od 1 do 10, jesteś gotowy na zmianę?
 3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby? Jeżeli osoba wybrała jeden: co byłoby potrzebne, aby wybrała 2?
 4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana - jakie byłyby jej pozytywne skutki?
 5. Dlaczego te skutki są dla ciebie ważne?
 6. Jaki jest następny krok, jeśli takowy istnieje?

Teraz zatem po kolei, jak to dokładnie wygląda


Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


Motywacja Błyskawiczna Pantalona - schemat z omówieniem

Motywacja Błyskawiczna Pantalona - etap „zero”.

Poznajesz sytuację osoby, z którą rozmawiasz i którą będziesz motywować. Czy jest przychylnie nastawiona i sama zwróciła się do Ciebie po pomoc? Fantastycznie, będzie z górki. A co z osobą sceptyczną? Na początku trzeba ją sobie „przekupić”. Nie namawiaj jej, aby dała Ci szansę i spróbowała spojrzeć optymistycznie. W ten sposób zapraszasz ją do swojego świata, w którym ta osoba nie chce być.

Zamiast tego Ty uczyń wysiłek i wejdź w jej buty. Potwierdź jej rzeczywistość i opór. „Szef wysłał cię na bezsensowne szkolenie i każe ci słuchać jakiegoś łysego typa, który myśli, że wszystkie rozumy pozjadał”. Gwarantuję, że takie przywitanie zamieni największego sceptyka w osobę zaciekawioną. Nie dość, że wszedłeś w jego świat i tam się spotkaliście, to jeszcze umniejszasz siebie, co bardzo pomaga usunąć dystans mówca-mędrzec i „ten-co-to-nic-nie-wie”. Z tak przygotowaną, już nie aż tak sceptyczną osobą możesz pracować.

Motywacja błyskawiczna Pantalona - zrownanie medrca za sluchaczami

Motywacja błyskawiczna Pantalona - zrównanie mędrca za słuchaczami

Motywacja Błyskawiczna Pantalona - krok 1. Dlaczego mógłbyś dokonać zmiany?

Pytanie o to, dlaczego dana osoba mogłaby chcieć dokonać zmiany otwiera umysł osoby motywowanej na możliwości. Nie wmawiasz jej powodów, które Ty widzisz, lub które widzi firma, szef. Pytasz ją o jej własne powody. Dlaczego chce zmiany? Dlaczego w ogóle pofatygował się na szkolenie? Nawet najbardziej błahy powód, taki jak „bo cały zespół szedł, więc nie chciałem zostać w tyle”, jest już dobrym krokiem na przód.

Motywacja Błyskawiczna Pantalona - krok 2. W jakim stopniu, w skali od 1 do 10, jesteś gotowy na zmianę?

To pytanie pomocnicze, które pozwala każdemu samemu ocenić poziom swojej motywacji. Jak bardzo im się chce (lub często – jak bardzo im się nie chce), czasem wcale nie tak łatwo ocenić coś takiego. To otwiera możliwość pracy przy następnym pytaniu.

Motywacja Błyskawiczna Pantalona - krok 3. Dlaczego nie wybrałeś mniejszej liczby?

Tutaj pojawia się zaskoczenie. Zazwyczaj ludzie szukają motywacji poprzez: dlaczego nie więcej? Dlaczego nie jesteś bardziej zmotywowany? Są oceniani przez pryzmat „za mało”. W tym wypadku następuje odwrócenie, pokazujesz, że ich poziom motywacji jest wysoki. Co więcej: każesz zaleźć odpowiedź na to, dlaczego. Dlaczego odpowiedź to 4, a nie tylko 3?

Co sprawia, że tak bardzo chcą zmiany? Może to jednak nie tylko presja zespołu, ale jednak mają jakiś prywatny powód? Na przykład wierzą, że tym razem dowiedzą się czegoś ciekawego? Szukają rozwiązania problemu, z którym się spotykają?

Motywacja Błyskawiczna Pantalona - krok 4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana - jakie byłyby jej pozytywne skutki?

W tym poleceniu ważne jest, aby nie narzucać wyobrażeń korzyści – wtedy będą one zewnętrzne. To każda osoba powinna sama znaleźć indywidualne, bardzo prywatne powody, dlaczego zmiana jest korzystna i dlaczego mogliby jej chcieć. Nie firma. Nie szef. Oni.

Motywacja błyskawiczna Pantalona - kiedy już nastąpi zmiana

Motywacja błyskawiczna Pantalona - kiedy już nastąpi zmiana

Motywacja Błyskawiczna Pantalona - krok 5. Dlaczego te skutki są dla ciebie ważne?

To pytanie pozwala pogłębić wiarę w moc korzyści płynących ze zmiany. Wzmacnia poczucie, że chęć zmiany jest zgodna z wewnętrznym systemem wartości, pozwala osobie motywowanej utożsamić się z chęcią osiągnięcia celu.

Motywacja Błyskawiczna Pantalona - krok 6. Jaki jest następny krok, jeśli takowy istnieje?

Ty wiesz, że następny krok istnieje. Być może też wiesz, jaki jest. Ale tutaj, tak jak w każdym poprzednim pytaniu, ważne jest, aby osoba sama znalazła dalsze kroki i stworzyła swój plan działania. Tak, aby był to jej pomysł i jej plan, ułożony według jej pragnień i wartości. W ten sposób osiąga się taki efekt: osoba jest zmotywowana do działania i wierzy w sukces, który jest dla niej ważny. Różni się to od początkowej postawy braku wiary w siebie lub nawet skrajnego oporu?

Klucz jest w tym, że aby osiągnąć cel, nie trzeba wiedzieć kiedy go osiągnąć ani w jaki sposób. Do tego jest potrzebna głównie wiedza „dlaczego” - i to w tym pytaniu tkwi moc. Bo wiedząc dlaczego chcemy coś zrobić, będziemy szukać sposobów, aby go osiągnąć. Cel, który ma dla nas sens, pozwala wytrwać i podejmować wysiłek. I dlatego motywacja błyskawiczna Pantalona jest skuteczna – ponieważ pomaga znaleźć ten najważniejszy element.

Motywacja błyskawiczna Pantalona - klucz tkwi w pytaniu dlaczego

Motywacja błyskawiczna Pantalona - klucz tkwi w pytaniu dlaczego


Teraz podam Ci przykład, w jaki sposób stosuję motywację błyskawiczną Pantalona na sali szkoleniowej. Często szkolę osoby bardzo zaawansowane. Managerów średniego szczebla z 10-20 letnim doświadczeniem. Handlowców, którzy w terenie spędzili po 15 lat, mają dobre wyniki i uważają, że trenera taki ja ja może im co najwyżej rzemienie u sandałów wiązać. A czasem zwyczajnych pracowników, których szefowie wbrew ich woli wysłali na szkolenia tylko dlatego, żeby Pani z HR-u mogła odhaczyć zrealizowanie planu rozwoju pracowników wynikającego z oceny okresowej.

W takich przypadkach spotykam się z niechęcią uczestników, ironią, sarkazmem, uśmieszkami i pytaniami, czy zmieszczę się w godzinę, bo oni chcą iść połazić po barach na mieście. Chciałem znaleźć coś, co szybko da mi możliwość zmotywowania sali do pracy i tą metodą okazała się własnie Motywacja Błyskawiczna Pantalona.

Motywacja Błyskawiczna Pantalona - przykład z sali szkoleniowej

Krok 0 - zrównanie poziomów

To, że tu jesteście oznacza, że alb wybraliście tak sami albo musicie tu być bo szefowie tak kazali (wstęp typowy język horoskopowy). To, że ja tu jestem to jest mój świadomy wybór i cieszę się z tego, że tu jestem, i że Wy tu jesteście. Szczególnie dlatego, że dzięki temu zarabiam :)

Ten wstęp powoduje, że na twarzach pojawiają się uśmiechy, bardzo szybko spada nastawienie na ugrilowanie trenera i ciekawość, "o co mu chodzi"

Krok 1 motywacji błyskawicznej - dlaczego mógłbyś dokonać zmiany

Wiem, że przeszliście już wiele szkoleń i macie przed sobą być może kolejną gadającą głowę, która będzie Was przekonywać o super metodach czy technikach, które sama stosuje. Otóż tak nie będzie. Jestem tu, aby podzielić się z Wami moją wiedzą i umiejętnościami, a nie po to, aby Was do czegokolwiek przymuszać. Moją rolą jest Wam służyć, a nie pompować swoje ego.

Jeśli ktokolwiek nie zgodzi się z moimi technikami i metodami - ma pełne prawo ich nie stosować. Jeśli ktoś nie chce uczestniczyć w ćwiczeniach - ma pełne prawo stanąć z boku lub tylko obserwować. A jeśli ktoś już teraz czuje, że nic mu to szkolenie nie da to może bez konsekwencji wyjść.

Skoro już to wiecie, to dlaczego tu jesteście?

Oczywiście po początkowej akceptacji po zadaniu pytania dlaczego poziom zaangażowania od razu znika i ponownie pojawiają się wszelkie blokady, po czym padają odpowiedzi "bo szef kazał", "bo musimy", "jakbyśmy nie musieli to by nas nie było", "bo boimy się stracić pracę". Słysząc coś takiego ponownie zadaję pytanie:

Każdy z Was mógł bez problemu wymyślić coś, aby tu nie być. Wziąć L4, zwolnienie na dziecko, powołać się na awarię, wziąć urlop na żądanie czy cokolwiek innego, jednak nikt z Was tego nie zrobił. Więc dlaczego tu jesteście? Czy jest choćby jeden mały powód, który spowodował, że się widzimy?

Tutaj wskazuję ręką uczestników na sali i w milczeniu oczekuję na odpowiedź typu: "nie chce podpaść szefowi", "zależy mi na tej firmie", "chcę dobrze robić swoją robotę", "chcę pokazać, że jestem dobrym pracownikiem" i rożne inne.

Krok 2  motywacji 7 minutowej - w jakim stopniu od 1 do 10 jesteś gotowy(a) na zmianę?

Skoro już wiemy, że każdy z Was ma jakąś swoją motywację, to poproszę Was teraz, aby każdy podał mi, na ile gotowy jest na aktywne uczestnictwo w tym szkoleniu i wierzy, że przyniesie mu to coś dobrego? W skali od 1 do 10?

I tu wskazuję ponownie uczestników pytając o podanie numeru, który zapisuję na flipcharcie.

Krok 3 motywacji błyskawicznej - dlaczego nie wybrałeś(aś) mniejszej liczby?

Nie zadaję tego pytania wprost, ale je odwracam. Mówię tak:

O, widzę odpowiedzi 2, 3 i 4. Co powoduje, że ta motywacja jest aż tak wysoka? Po tym co mi powiedzieliście myślałem, że zgodnym chórem odpowiecie 1. W takim razie dlaczego 3?

I tu wskazuję ręką na osobę, która odpowiedziała 3, po czym zadaję to pytanie do innych osób podając ich liczby, wyszukując wśród uczestników tzw. "trybunów ludowych", czyli osób, które mają największy wpływ na grupę.

Krok 4 motywacji 7-mio minutowej - co by było gdyby faktycznie nastąpiła zmiana.

Z poprzedniego kroku znam już powody, dla których ludzie tu są i oczekiwania spowodowane podanymi cyframi. Teraz mówię coś takiego.

Moi drodzy, teraz proszę Was, abyście zrobili coś dla siebie. Nie dla specjalisty, managera czy operatora tokarki. Dla siebie. Przypuśćmy na chwilę, że opanowaliście cały materiał z dzisiejszego szkolenia, wybraliście sobie to, co Wam najbardziej odpowiada i zastosowaliście to w pracy, ale też w życiu osobistym. Jakie mogą być skutki? Co się zmieni, szczególnie dla Ciebie jako człowieka? Dla Twojej rodziny czy bliskich?

Znów wskazuję ludzi placem i czekam na odpowiedź, a jeśli one nie padają to naprowadzam pytaniami jak te poniżej:

 • czy może się poprawić komunikacja z szefem?
 • a z żoną/mężem/dziećmi?
 • czy istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz mieć więcej czasu dla siebie?
 • czy jest szansa, że podwładni więcej odpowiedzialności wezmą na siebie jeśli im zaufasz i dobrze zdelegujesz zadania i odpowiedzialność?

Krok 5 motywacji błyskawicznej - dlaczego skutki są dla Ciebie ważne?

Po uzyskaniu odpowiedzi zadaję kolejne pytanie:

Zastanów się teraz przez chwilę, dlaczego to jest dla Ciebie ważne (odkrywanie motywacji).

I znów czekam chwilę, po czym proszę kilka osób, tym razem już "trybunów" o podanie. Sam również pomagam mówiąc według poniższego wzorca:

 • wyobrażam sobie, że ludzie zaczynają Cię szanować zamiast się Ciebie bać
 • wyobrażam sobie, że nie kłócisz się z szefem, bo możesz odpuścić wiedząc, że ni musisz nic udowadniać i możesz oddac rację temu, kto potrzebuje je bardziej od Ciebie

Od razu potem kończę cykl szybkiej motywacji.

7 minutowa motywacja błyskawiczna krok 6 - jaki jest następny krok?

Oczywiście kolejnym krokiem jest rozpoczęcie szkolenia i aktywne uczestnictwo w szkoleniu osób, które na nie przyszły. Stosuję technikę czytania w myślach:

Jak myślicie, jaki jest kolejny krok do zrobienia? Tak, jak właśnie myślicie, jest to rozpoczęcie szkolenia bo przed nami dużo pracy. I pamiętajcie, że to Wy decydujecie, jak to szkolenie będzie przebiegało a ja jestem po to, by Wam służyć i dzielić się wiedzą.

Czy wiesz, ile zależy w Twojej firmie od relacji pracowniczych? Wiesz co mówią o Tobie i kadrze zarządzającej pracownicy?


Motywacja Błyskawiczna Pantalona - podsumowanie.

Może Ci teraz chodzić po głowie, że to przecież metoda tylko dla trenerów, a Ty jesteś managerem, handlowcem, czy właścicielem firmy. Przyjrzyj się jednak dokładnie schematowi.

Czy da się go zastosować w zakresie sprzedaży do zbijania obiekcji czy zamykania sprzedaży? Da się, a nawet perfekcyjnie się do tego nadaje.

Czy można użyć Motywacji Błyskawicznej Pantalona, aby zmotywować pracowników do wdrożenia nowego projektu w firmie bądź włączenia kogoś do zespołu opracowującego zmiany w procesach?

Czy mając w firmie nowe, duże zlecenie i niechęć lub brak wiary u pracowników w jego wykonanie możesz użyć motywacji błyskawicznej do zmiany nastawienia?

Oczywiście, że możesz, bo schemat Motywacji Błyskawicznej Pantalona jest uniwersalny i da się go zastosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest natychmiastowa zmiana nastawienia z negatywnej na pozytywną. Motywacja Błyskawiczna Pantalona jest jedną z super skutecznych, szybkich motywacji i - jeśli jest dobrze przeprowadzona - działa doskonale prawie zawsze.

A o innych metodach motywacji przeczytasz w tym artykule na blogu: "Jak skutecznie motywować pracowników"


Polecam również:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>