Czym są Poziomy Gravesa dla zrozumienia zasad działania firmy i relacji międzyludzkich?

Czym są poziomy wartości Gravesa i jak można ich użyć w biznesie?

  • Co ma rozwój cywilizacyjny do relacji międzyludzkich pomiędzy poszczególnymi osobami i do teorii motywacyjnych?
  • Dlaczego w jednym kraju Policja wlepia tylko mandaty, a w innym wydaje się być zupełnie zbędna, bo nic się nie dzieje?
  • Dlaczego w jednej firmie pracownicy współpracują, a w innej kłócą się wzajemnie i walczą między sobą o pozycje?

Poziomy Gravesa, o których - jestem prawie pewien - słyszałeś(aś) są czymś więcej, niż Ci się wydaje! Przeczytaj do końca a zdziwisz się, dlaczego do tej pory nie używałeś tego narzędzia.



Krótkie wprowadzenie do poziomów Gravesa

8 poziomów wartości Gravesa to system dzielący świat na 8 systemów wartości związanych z rozwojem cywilizacji danego kraju, firmy czy społeczności. Zaczynając od wartości przyziemnych i jednostkowych, dochodzi do budowania wspólnoty i wysokiej świadomości społecznej.

Ważne w tym podziale jest to, że sam Graves nie "faworyzował" żadnego poziomu, każdy etap rozwoju podaje jako tak samo istotny, po prostu inny. Można je sobie wyobrazić w formie spirali, ponieważ poszczególne etapy rozwoju są cykliczne, wracają ciągle do tych samych wartości (JA kontra MY), tylko szczebel wyżej.

Jakie osiem poziomów wartości wyróżniał Graves? O tym dowiesz się z tego artykułu. A dodatkowo do każdego poziomu przypiszemy obserwowane zachowania w różnych krajach na przykładzie Policji, zachowań pracowników w firmach i tworzenia się relacji międzyludzkich między sąsiadami mieszkającymi w jednym blogu czy w domach przy jednej ulicy.

Poziomy Gravesa - 8 poziomów wartości

Poziomy Gravesa - 8 poziomów wartości


I-szy poziom wartości Gravesa - BEŻOWY. Przeżycie (JA)

Cywilizacja, firma czy grupa która skupia się na spełnieniu podstawowych potrzeb fizjologicznych. Walczy o zapewnienie sobie bytu i najbardziej podstawowego bezpieczeństwa - dachu nad głową, bieżącej wody, higieny. Więzi społeczne istnieją wtedy, jeśli stado zwiększa bezpieczeństwo wszystkich jednostek i możliwość zaspokojenia potrzeb (np. możliwość uprawiania roślin, handel).

Motto I poziomu Gravesa:

Najważniejszym jest przeżyć. Za wszelką cenę.

Policja

Policja w Nigerii nie przestrzega prawa, a ludzie nie wierzą w to, że Policja im pomoże. Nigeryjski policjant nie dba o prawo - dba o siebie. Wie, że jeśli naciśnie na odcisk komuś o dużych wpływach - może nie przeżyć. Więc działa tak, aby pozorować pracę robiąc wszystko, aby jej nie stracił i nikomu ważniejszemu bądź silniejszemu się nie narazić.

Firma

Firma na pierwszym poziomie to nic innego jak walka o wypłatę i przeżycie. O to, by mieć czystą toaletę. By nie stracić pracy. Głowa w dół, pracownik jest niewidoczny, lepiej, żeby się nie odzywał. To koresponduje zazwyczaj z szefem, który jest na poziomie III

Sąsiedzi

Nie wiem nawet, kto jest moim sąsiadem. Dbam tylko o swoją działkę. Moje jest najmojsze. Kupuję kamery, systemu dozoru, podpisują umowę z firmą ochroniarską, abym tylko był bezpieczny.


II-gi poziom wartości Gravesa - FIOLETOWY. Plemię (MY)

Na tym etapie w społeczeństwie pojawia się potrzeba przynależności do grupy. Pojawiają się wspólne wierzenia magiczne, rytuały. Jednostka jest w stanie poświęcić część własnych potrzeb dla dobra najbliższej grupy, np. składanie ofiar z jedzenia.

Motto II poziomu Gravesa:

Podporządkowanie się tradycji i magii pozwoli mnie i mojej rodzinie (znajomym) żyć w spokoju. Nie muszę wierzyć i rozumieć, ale uległość zapewni mi przeżycie

Policja

W polskiej Policji pracuje wielu pracowników, którzy nie zgadzają się na to, żeby na ograniczeniu 70km/h stawiać radar na dwupasmowej drodze i kasować mandaty. Nie zgadzają się na to, aby wlepiać mandat babci handlującej na bazarku bez pozwolenia pietruszką. ale nie mają jednocześnie odwagi, aby cokolwiek zmienić. "Przecież ja tylko wykonują rozkazy" i dzięki temu mam święty spokój i wypłatę, a to daje mi pewne utrzymanie rodziny

Firma

Mamy takiego szefa i trzeba się z tym pogodzić. Nic się nie da na to poradzić. Jest jak jest. Ja tu nie jestem od myślenia tylko od robienia co mi każą, a dlaczego mam to robić - nie obchodzi mnie to, nie będę sobie tym zaprzątał głowy. Jak się będziesz wychylał to oberwie się nam wszystkim.

Sąsiedzi

Zrobili jakąś tam regulację, że płoty mają być wszędzie brązowe i nie wyższe niż 1,5m. A spółdzielnia mieszkaniowa zadecydowała, że nie można sobie pod balkonem sadzić tego co chcę tylko ma być rabata z bratkami. Nie będę się z nimi spierał. Lepiej siedzieć cicho bo się zaczną dochrzaniać, ze palę węglem a tak to chociaż mam spokój. Jak nie to się zaczną interesować skąd mamy pieniądze na samochody dla dzieci. Lepiej siedzieć cicho.


III-ci poziom wartości Gravesa - CZERWONY. Wódz (JA)

System wartości społeczeństwa lub firmy jest zbudowany wokół władzy i siły. W tym społeczeństwie zaczynają się tworzyć wyraźne podziały hierarchiczne, które zapewniają przetrwanie najsilniejszym jednostkom. Jednostki są mniej skore do poświęceń - każdy walczy o swoją pozycję w hierarchii, stara się znaleźć jak najwyżej, aby mieć więcej i lepiej. Im wyższa pozycja, tym lepsza sytuacja życiowa danej jednostki - jednostki słabe są zagrożone. Siła jednak to nie tylko siła fizyczna, ale i intelektualna, poziom poszanowania społecznego.

Motto III poziomu Gravesa:

Aby przetrwać, muszę być silny i dominować nad innymi. Tylko DOMINACJA zapewni mi posłuszeństwo.

Policja

Policjant, który zatrzymuje Cię do kontroli zachowuje się jak Pan i władca. Ja nie będę z Panem dyskutował. Nic mnie to nie obchodzi. Jak Pan nie przestanie podnosić głosy to zakuję Pana w kajdanki. A co mnie to obchodzi, że przekroczył Pan prędkość tylko o 5km. Jest wina, jest kara, należy się mandat i nie ma o czym gadać. Podczas kontroli policjant przyjmuje łapówkę. Jak jedziesz lepszym samochodem to dostaniesz wyższy mandat z komentarzem "na biednego nie trafiło". 

Firma

To szef wyznacza zasady i inni mają się ich trzymać. Nie wykonał planu - zabrać mu premię. Źle postąpił - nagana. Sprawdzenie przyczyn - a po co? Ważniejsze jest znalezienie winnego i przykładne ukaranie, żeby inni widzieli, wtedy wszyscy zrozumieją, kto tu rządzi. Na tym poziomie pojawiają się wskaźniki, KPI, Cele, ocena okresowa pracowników, ścisłe, kontraktowe targety sprzedażowe, zamordyzm. Najważniejsza jest sztywna hierarchia w firmie i jej przestrzeganie. Organizacja przypomina bardziej struktury wojskowe firmę z pracownikami.

W firmie zaczyna się ostra rywalizacja, kto wyciągnie jak najwięcej dla siebie, kto kogo oszuka albo mocniej skrytykuje. Strategia jest do dupy, szef się nie zna na biznesie, ona ma stanowisko tylko dlatego, że daje dyrektorowi, ludzi się powinno karać a ni z nimi rozmawiać, ja tu jestem super fachowcem i powinienem zarabiać dużo więcej, skoro firma ma takie zyski to mnie się należy samochód służbowy i podwyżka, w innych firmach to handlowcy jeżdżą Mondeo a my tu jakieś Hyundaie mamy.

Sąsiedzi

Ja tu byłem pierwszy na ulicy (w bloku) i ja teraz mam układy i mogę Ci wszystko załatwić. Albo jak będziesz się sprzeciwiał, to na Ciebie doniosę. Masz imprezę po 22:00 - dzwonię na Policję. Pies szczeka za głośno - dzwonię na Policję. Nie będę z Tobą rozmawiał i nic uzgadniał - prawo jest po mojej stronie i nie mam zamiaru się dopasowywać.

Jak jego stać na taki telewizor to i ja sobie kupię większy. O sąsiad ma nową furę - kupimy sobie lepszą, aż mu oczy zbieleją. A żeby mu tak zdechły wszystkie krowy.


IV-ty poziom wartości Gravesa - NIEBIESKI. System (MY)

Kiedy "Wódz" z II poziomu zaczyna dostrzegać, że zarządzanie siłą powoduje ukryty opór i wymaga coraz większej siły to zaczyna wierzyć, że źródłem wartości dla społeczeństwa na czwartym poziomie Gravesa są ustalone zasady i konwencje. 

Tradycja, ustalone prawo, normy społeczne są powszechnie szanowane i niepodważalne.

Osoby wysoko w hierarchii ustalają wzór zachowania, a społeczeństwo odnajduje wartość w kolektywnym naśladowaniu go. Osoby podporządkowujące się władzy i ustalonym zasadom są akceptowane i bezpieczne. Ci, którzy podważają wspólny system wartości, są zagrożeniem i zostają wykluczone. Dyscyplina jest dobrze postrzeganą wartością.

Motto IV poziomu Gravesa:

Porządek społeczny zapewnia spójność i bezpieczeństwo - przestrzeganie zasad pozwala mi GODNIE żyć.

Policja

Policjant, który zatrzymuje Cię do kontroli zamiast od razu walić pałą po głowie czy wlepiać maksymalny mandat sprawdza z kim ma do czynienia i jaka jest przyczyna Twojego zachowania. Jeśli przekroczyłeś prędkość to pyta o intencję i udziela pouczenia. Jeśli popełniłeś wykroczenia, które może wynikać z nieznajomości prawa to Cię o nim informuje i poucza. Policjant dba o to, aby system był powszechnie rozumiany i przestrzegany. Zamiast restrykcji pojawia się prewencja.

Firma

W firmie odchodzi się od karania pracowników czy stałych premii. Wskaźniki z poziomu III i ich rygorystyczne rozliczanie ustępuje miejsca wyznaczaniu kierunków. W firmie zamiast KPI pojawia się kodeks zachowań etycznych zarówno społecznych jak i biznesowych. Jeśli występuje błąd to nie szuka się winnego, ale analizuje system, aby go poprawić i wyeliminować błędy. Pojawiają się systemy KAIZEN, pracowniczy rady rozwoju czy koła jakości działające ponad hierarchią w firmie. Zamiast obcinać premię przeprowadza się rozmowy korygujące. Zamiast zwlaniać pracowników - szuka się ich mocnych stron i dopasowuje najbardziej do nich pasujące stanowiska.

Sąsiedzi

Sąsiedzi zaczynają mówić sobie dzień dobry. Kiedy jeden wyjeżdża na urlop to prosi innego o podlanie kwiatków, nakarmienie psa czy spojrzenie, czy nikt podejrzany nie kręci się wokół domu. Przekazują sobie numery telefonów do kontaktu w nagłych wypadkach. Wspólnie, demokratycznie decydują się na zasady wspólnoty. Zamiast od razu dzwonić na policję, bo pies szczeka wspólnie ustalają zasady współżycia i rozwiązują problemy akceptując różnorodne poglądy. Kiedy sąsiad widzi dziecko innego sąsiada zmierzające do domu zatrzymuje się i podwozi je samochodem. Wszyscy znają się dobrze i wzajemnie sobie pomagają.


Czy wiesz, ile zależy w Twojej firmie od relacji pracowniczych? Wiesz co mówią o Tobie i kadrze zarządzającej pracownicy?


V-ty poziom wartości Gravesa - POMARAŃCZOWY. Wojownik (JA)

Poziomy Gravesa - poziom 5 - wojownik

Poziomy Gravesa - poziom 5 - wojownik

Społeczność lub firma wraca do systemu wartości skupionego na jednostce. Społeczeństwo jako struktura jest źródłem prestiżu. Graves określa poziom 5 jako skupiony na sukcesie. Ludzie wychodzą z myślenia społecznego, wspólnego dobra. Wartością staje się rozwój, osiągnięcia, prestiż społeczny, możliwość pochwalenia się osiągniętymi celami. Liczy się bogactwo, materialne dobra, gadżety, które wyraźnie pokazują otoczeniu, ile właściciel za nie zapłacił. Źródłem wartości jest rywalizacja.

Jeśli w tej chwili przyszła Ci do głowy myśl, że poziomy Gravesa są bardzo podobne do zarządzania turkusowego opisywanego przez Laloux, to masz rację. Poziom V to ten poziom, od którego możemy mówić, że firma rozpoczyna swoją przygodę z turkusem.

Motto V poziomu Gravesa:

Chcę zyskać jak najwięcej dla siebie, za wszelką cenę osiągnąć widoczny sukces. Najważniejszy jest PRESTIŻ.

Policja

W Policji pojawia się wewnętrzna krytyka polowania na mandaty. Patrole na drodze często nie wymierzają mandatów, a urzędnicy współpracują z przedsiębiorcami, aby płacili zgodne z prawem ale mniejsze podatki. Policjanci rozumieją, że ich wynagrodzenie pochodzi ze składek osób, które chronią i ich nadrzędnym zadaniem jest ochrona ludzi, bo mogą osiągnąć sukces nie jako osoby indywidualne kosztem innych, ale jako część społeczności.

Firma

W firmie pojawia się kultura sukcesu. Każdy staje się "wojownikiem" na swoim stanowisku pracy niezależnie od jego poziomu w strukturze firmy. Wysiłki wojowników skierowane są na jak najlepsze wykonanie własnej pracy, sukces działu, sukces firmy. Pracodawcy zaczynają regularnie dzielić się z pracownikami w postaci uznaniowych premii, doceniając ich wkład w wyniki firmy.  Hierarchia zostaje spłaszczona, coraz więcej zadań, odpowiedzialności i uprawnień delegowanych jest na pracowników, którzy w coraz większej mierze decydują, jak ma wyglądać firma.

Sąsiedzi

W letnie ciepłe wieczory sąsiedzi siadają razem przy ognisku piekąc kiełbaski o rozmawiając o wzajemnych osiągnięciach. Jeśli ktoś wyróżnia się bogactwem czy innymi osiągnięciami to pytają go, w jaki sposób do tego doszedł i czy mógłby im udzielić jakichś wskazówek. Dumnie prezentują nowe samochody, narty, hobby ciesząc się wzajemnie, że wszystkim się wiedzie. Zamiast zazdrości pojawia się podziw i naśladownictwo.


VI-ty poziom wartości Gravesa - ZIELONY. Wspólnota (MY)

Kolejny powrót do myślenia społecznego, ale tym razem wynika to z innych wartości życiowych: nie konieczności i zysku z budowania więzi, a świadomości wspólnoty i poglądów egalitarnych. Człowiek ma motywację, aby zbudować spokój dla siebie i razem z innymi. Istotne dla społeczeństwa na 6 poziomie są działania, które pozwolą utrzymać wspólne środowisko w dobrej kondycji - nawet kosztem własnej pozycji. Ten poziom obejmuje takie wartości, jak tolerancja, harmonia, tworzenie dobrych relacji.

Motto VI poziomu Gravesa:

Najważniejsze jest DOBRO GRUPY, harmonia w grupie zapewni mi spokój i przyjemne, godne i dostatnie życie.

Policja

Policjanci z własnej inicjatywy przyłączają się do akcji społecznych. Dzielnicowy w stroju cywilnym odwiedza mieszkańców, wszyscy go znają i on zna wszystkich. Kierowcy nie boją się mandatów, bo przestrzegają prawa wiedząc, że tylko w ten sposób na drogach będzie bezpieczniej. Patrole drogowe są bardzo rzadkie, jednak drastycznie rosną kary za wykroczenia związane z rozbieżnością poziomów pomiędzy VI, na którym znajduje się policjant i II/III na którym jest łamiący prawo kierowca. Policja w Norwegii praktycznie nie jest potrzebna.

Nikt nie ukradnie Ci roweru, a jeśli zgubisz portfel to przyniesie Ci go do domu dzielnicowy.

Firma

Kierownicy przestają zajmować się sprawami operacyjnymi a przechodzą do handlu lub strategii mając pełne zaufanie do swoich zespołów. Zespoły stawiają na współpracę wzajemną rezygnując z własnej pozycji stawiając ponad wszytko dobro firmy. Pracownicy zaczynają interesować się wynikami finansowymi nie po to, aby dostać podwyżkę ale po to, aby zrozumieć działanie firmy i lepiej pracować. Są dumni z sukcesu i marki firmy, z dumą noszą firmowe gadżety, piją z kubków z logo, noszą firmowe przypinki. W przypadku naruszania dobra grupy członkowie zespołów samodzielnie rozmawiają z osobami łamiącymi ład społeczny lub je eliminują w przypadku powtarzalności zachować z niższych poziomów Gravesa.

Sąsiedzi

Pojawiają się wspólne uzgodnienia. Wymieńmy razem dachy na blachodachówkę, jak zrobimy to razem to będzie się nam bardziej opłacało i łatwiej będzie o znalezienie dobrej firmy. Zorganizujmy kółko wędkarskie dla dzieciaków i młodzieży z naszego osiedla. Ja gram na gitarze, to jak chcecie to mogę Was też nauczyć, a ja robię bonsai i zamiast wyrzucać choinki po świętach to możemy razem usiąść przy piwie i zrobić coś dla naszej ulicy, a potem je posadzimy wzdłuż i będzie super wyglądać.


Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


VII-my poziom wartości Gravesa - ŻÓŁTY. Szaman (JA)

Poziomy Gravesa - poziom 8 - nauka, rozwój i kreatywność

Poziomy Gravesa - poziom 8 - nauka, rozwój i kreatywność

Wartości społeczeństwa żółtego są związane z nauką, rozwojem, kreatywnością. Ważnymi wartościami według Gravesa są wolność, swoboda, niezależność. Zasady wynikające z systemu i świadomość należenia do społeczeństwa zostaje na poziomie 7, ale nie jest już główną wartością.

Najwyższym priorytetem jest rozwój intelektualny, możliwość stawiania sobie wyzwań i wykorzystywania swojego potencjału. Napędem dla człowieka jest model zakładający odnalezienie siebie jako część grupy, ale również rozumienie swojej indywidualności.

Motto VII poziomu Gravesa:

Jestem wdzięczny SYSTEMOWI, który zapewnia mi MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU i chcę ten rozwój wykorzystać, by być z siebie zadowolonym i wieść satysfakcjonujące życie.

Policja

Nie skupia się już na mandatach, a na znalezieniu ludzi, którzy będą pracowali nad nowoczesnymi rozwiązaniami. Pojawiają się jednostki, które testują nowe rodzaje świateł (np. automatyczny ruch, zapalanie czerwonego przy przekroczeniu prędkości). Policjanci doszkalają się w swoich dziedzinach. Te działania są niewidoczne dla przeciętnego Kowalskiego, choć czasem zauważa, że na skrzyżowaniu przejeżdża bez korków, po pojawiła się "zielona fala"

Firma

Firmy często inwestują w R&D. Pojawiają się jednostki szczególnie utalentowane, które potrafią wpływać na strategię i wyniki firmy. Każdy pracownik, niezależnie od szczebla, chce się rozwijać. Pojawiają się częste prośby o wysłanie na kurs specjalistyczny aby pogłębić wiedzę. Możliwość poszerzania wiedzy staje się ważniejsza od motywacji finansowej (szefie, chciałbym iść na ten kurs zamiast podwyżki w tym roku). Po raz pierwszy w firmie pracownicy zaczynają publicznie domagać się szkoleń w zakresie rozwoju osobistego i kompetencji "miękkich"

Sąsiedzi

Ktoś zrobił system automatycznego nawadniania i robi go też dla innych, najczęściej nieodpłatnie, choć i tak w zamian dostaje zapłatę w postaci czegoś, co wynalazł ktoś inny. Ktoś sprawdził, jak obniżyć rachunki za gaz i dzieli się tym ze wspólnotą, aby podjąć deyzcję o ociepleniu, użyciu dotacji i zastosowaniu nowoczesnych paneli słonecznych.


VIII-my poziom wartości Gravesa - TURKUSOWY -> Master Szaman w każdym z nas (MY)

To najwyższy poziom wartości Gravesa. Społeczeństwo lub firma na tym poziomie stosuje podejście holistyczne do całego świata. Ponosi odpowiedzialność nie tylko za siebie jako jednostkę, za całe społeczeństwo, ale i za całą planetę - ekologię, pokój na świecie, równy rozwój pozostałych cywilizacji, pomoc w osiągnięciu równości.

Taka społeczność jest oświecona, potrafi zrozumieć poprzednie poziomy Gravesa i dopasować je do poszczególnych cywilizacji. Mając to na uwadze, nie boi się głosić opinie niezgodne z ogólnie przyjętą normą.

Dopiero na tym poziomie następuje zrównanie interesów jednostki z interesami całego świata. Niestety działania na tym poziomie są często spotykają się z krytyką czy hejtem ze względu na kontrast i inne potrzeby jednostki czy grupy na poziomach niższych.

To z turkusowych społeczeństw wywodzą się mówcy, którzy głoszą opinie niewygodne, pokojowe i równościowe, więc niezgodne z większością poprzednich poziomów rozwoju. 

Motto VIII poziomu Gravesa:

Jeżeli CAŁY ŚWIAT będzie w HARMONII, ja też będę odczuwał spokój i szczęście.

Policja

Policja jedzie z jednego kraju do innego aby pomagać w czasie kataklizmów. Pieniądze z puli nałożonych kar przeznaczane są na edukację i innowacje. W szkołach funkcjonariusze opowiadają o bezpieczeństwie i rozdają bezpłatnie opaski odblaskowe.

Firma

W firmach powstaje solidarność społeczna i programy na rzecz rozwoju społeczności lokalnych. Jednak programy te powstają nie z obowiązków wynikających z norm czy z powodów marketingowych, a z wewnętrznej potrzeby pracowniku i pracodawców. Pojawiają się regularne dni oddawania krwi, sprzątania śmieci z lasów, dotacji do stacji uzdatniania wody czy ośrodków opieki nad zwierzętami.

Sąsiedzi

Wspólny żłobek czy przedszkole, zbiórki pieniędzy na szczytne cele, współorganizacja WOŚP, organizacja zbiórek na schroniska dla uratowanych piesków, filantropia zarówno na poziomie jednostki, jak i na poziomie grupy.


Poziomy wartości Gravesa a motywacja w firmie

Ok, no to teraz tak. Jak przełożyć poziomy wartości Gravesa na sensowną teorię motywacji? Relacje międzyludzkie? Coaching, rozwój osobisty? Dużo tutaj można wypisywać, bo teoria tych systemów wartości jest uniwersalna i możesz ją dopasować do każdej dziedziny życia.

Koncepcja polega na tym, by zamiast społeczeństw i jednostek analizować siebie w kontekście grupy.

Poziomy Gravesa - zastosowanie praktyczne w grupie

Poziomy Gravesa - zastosowanie praktyczne w grupie

Przykład 1: Masz skłócony zespół

Zupełnie nie zmotywowany do pracy. Robisz im pogadankę na temat tego, że firma się rozwija, daje im możliwość jasnej kariery i oczekuje zaangażowania ze strony zespołu we wspólny cel. Zespół potakuje, tak tak, ważne cele, szefie. A potem żadnych zmian nie widać. Co robisz w takiej sytuacji?

Odpowiedz sobie na pytanie: na jakim poziomie wartości Gravesa ich widzisz? Traktujesz ich w jakiej świadomości? Oczekujesz rozumienia poczucia wspólnoty, własnowolnego dążenia do harmonii i celu wspólnego dla grupy. To poziom 5, lub nawet i 6.

  • Tymczasem zastanów się, gdzie oni się NAPRAWDĘ znajdują. 
  • Do jakiego poziomu porównałbyś ich warunki zatrudnienia, zachowanie w firmie?
  • Czy mają zapewnione wszystkie potrzeby (stabilność zatrudnienia, godne wynagrodzenie)? 

Jeżeli nie, w środowisku pracy mogą znajdować się nawet na poziomie 1. Wtedy żadne gadanie o firmie ich nie zmotywuje - musisz spotkać się w ICH świecie i na początku spełnić ich potrzeby. Będąc na poziomie drugim satysfakcja z budowania społeczności też będzie dla nich abstrakcją. Wtedy przecież są w fazie, w której oczekują konkretnych zasad i wskazówek od autorytetu, lub właśnie jasno pokazania, jak sami mogą się tym autorytetem stać.


Poziomy Gravesa a relacje międzyludzkie

Ten sam system dotyczy mechanizmów relacji międzyludzkich - nie patrz na innych przez pryzmat tego, na jakim poziomie wartości Gravesa znajdujesz się Ty, lub jak widzisz wspólną społeczność. Najpierw zadaj sobie pytanie, który system wartości wyznaje osoba, od której czegoś chcesz, a potem spotkaj się z nią na jego poziomie i mów jego językiem.

Przykład 2 - ekolog i bezdomny

Wyobrażasz sobie pracownika fundacji ekologicznej, który namawia bezdomnego na oddawanie datków na ratowanie ginących żółwi? "Wspólne dobro", czy nawet "przyszłość planety" jakoś do niego nie trafią? Dlaczego nie da? Nie tylko dlatego, że nie ma. Ale jego poziom wartości, przekonania i system myślenia jest daleko gdzie indziej, niż tego aktywisty.
[ziemia]


Poziomy Gravesa - podsumowanie

Na zakończenie wróćmy raz jeszcze do rysunku zaprezentowanego na początku tego wpisu i zwróć uwagę na dwie najważniejsze rzeczy.

Poziomy Gravesa - 8 poziomów wartości

Poziomy Gravesa - 8 poziomów wartości. Podział Od i DO oraz JA i MY

Podział pionowy JA i MY

Zaczynając od poziomu I czyli "przeżycie" każdy startuje z nastawieniem JA. Każdy kolejny poziom to przejścia z JA do MY i z MY do JA. I niestety ścieżka rozwoju nie prowadzi tylko w górę. Wystarczy drobne zaburzenie, aby z poziomu VI w mgnieniu oka przenieść się do poziomu II lub III.

Przebywanie na poziomach 1, 3, 5 i 7 (po lewej stronie rysunku wymaga poznania samego siebie, co jest warunkiem przejścia do poziomów MY - 2,4,6 i 8 (po prawej stronie rysunku)

Podział poziomy OD i DO

Drugi podział to podział poziomy.

Pierwsze 4 poziomy Gravesa sprawiają, że motywacja kierowana jest OD (aby dokładnie zrozumieć o co chodzi odsyłam Cię do wpisu o 4 metaprogramach NLP - znajdziesz go tutaj). Niestety większość organizacji rządkowych i firm w Polsce nie wyszła poza poziom 3 i 4. To dlatego wciąż dominuje u nas zarządzanie strachem i kozaczenie, kto jest ważniejszy.

Poziomy od 4 do 8 leżą  w zakresie motywacji DO. Dopiero tam pojawia się motywacja wewnętrzna, brak zazdrości, silne poczucie wartości eliminujące potrzebę rywalizacji, spokój wewnętrzny, lojalność organizacyjna i poczucie realizacji misji i wizji czy to własnej, czy to przedsiębiorstwa, obu spójnych ze sobą.

Teorię systemów wartości Gravesa można stosować zarówno w zarządzaniu, przy teoriach motywacyjnych, dogadując się ze współpracownikami w zespole, jak i w relacjach prywatnych w życiu codziennym. Pierwszym krokiem jest autoanaliza, na jakim jesteś poziomie, później analiza, na którym poziomie Gravesa jest rozmówca, a następnie dopasowanie zachowania i stylu rozmowy do poziomu, na którym jest ON, nie my.

I jeśli dobrze przyjrzysz się 8 poziomom Gravesa to dostrzeżesz w nich dość łatwo inspirację, którą czerpał garściami Frederic Laloux pisząc książkę o turkusie. Ale o tym szerzej w jednym z kolejnych wpisów.

Jestem przekonany, że na podstawie podanych w artykule przykładów z łatwością ocenisz poziom rozwoju swojej firmy, swojego działu, czy też odpowiesz sobie, dlaczego sąsiad nie może zdzierżyć, kiedy wracasz do domu z IKEA z siatką pełną zakupów.

Mam również nadzieję, że zrozumienie poziomów Gravesa pozwoli Ci spojrzeć głęboko do środka siebie i samemu sobie odpowiedzieć, czy przypadkiem nie jesteś przyczyną, która zatrzymuje rozwój Twojej firmy czy społeczności, w której żyjesz. I co możesz zrobić, aby małymi krokami przejść do poziomu 8. Zapewniam Cię, że dopiero tam jest prawdziwe spełnienie, poczucie własnej wartości, spójność z samym sobą i poczucia bycia niezbędną cząstką wszechświata.


Czy wiesz, ile zależy w Twojej firmie od relacji pracowniczych? Wiesz co mówią o Tobie i kadrze zarządzającej pracownicy?


Polecam również:

  • Dokładnie tak jest, ale co ciekawe – można też spaść z tych poziomów. Znam jedną firmę, która zaczynała od poziomu 4, a pracujący w niej ludzie (wciąż ci sami) zamienili ją w boisko dla poziomu 2 i 3.

    • Przy słabym poziomie zarządzania ukierunkowanym głównie na zyski tak się może stać. Tam, gdzie tylko KPI, a często jeszcze niespójne wskaźniki dla współpracujących ze sobą działów – tam dochodzi do „walk plemiennych”

  • {"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
    >