Nowy pracownik w firmie. Jest taki dowcip, stary, ale wciąż na czasie.

Po schodach wielkiego, szklanego wieżowca schodzi dwóch pracowników. Młody, dzierży pod pachą kilka segregatorów, zeszytów i notatek. Stary idzie obok z ręcami w kieszeniach i pogwizduje radośnie.

W pewnej chwili młodemu spod pachy wylatują wszystkie naukowe księgi i rozsypują się po schodach.

Załamany mówi do swego kolegi:

„- Pan to ma dobrze, Panie kolego, Pan to już ma wszystko w głowie”

Na co ten odpowiada:

” – W dupie synu, w dupie”.

Nowy pracownik w firmie.

Przychodzi do pracy nowy pracownik. Szczęśliwy, bo dostał wymarzoną pracę w korporacji. Dostęp do nowoczesnej wiedzy, technologii, szkoleń. Żywy język obcy, młody, ambitny zespół, świetni managerowie – spełnienie studenckich marzeń o pracy i nowym, dobrym, dorosłym życiu. O zarobkach nie wspominając.

Stawia się „młody” pierwszego dnia do pracy, z bojowym nastawieniem, 6-miesięczny proces rekrutacji właśnie się zakończył a tu…

 • A to Ty jesteś ten nowy? Niestety telefonu brak, bo zamówiłem za późno a „zakupy” dostarczą go za 2 tygodnie.
 • „Komputer – będzie nowy, ale za jakieś 3 tygodnie, ale tymczasem masz tu jakiegoś laptopa. Przez ten miesiąc to i tak nic pożytecznego nie zrobisz, taki Ci wystarczy”.
 • Na razie usiądź tu, bo nie zdążyliśmy przeorganizować open-space’a, więc jak już przyjdzie komputer to wtedy załatwimy już wszystko razem.
 • A teraz weź wypełnij te papiery – nie wiem co to jest, ale nasz HR tego wymaga od wszystkich nowych. Tak, wiem, to jest 80 stron, ale Ci do nie zajmie więcej niż jeden dzień.

Pierwszy dzień w nowej pracy i… czar prysł.

Nowy pracownik

Nowy pracownik w firmie i jego oczekiwania.

Czego poszukuje nowy pracownik, rozpoczynający karierę zawodową pracownik?

Szczególnie, kiedy trafia do korporacji lub dużej, renomowanej, liczącej się na rynku firmy:

 1. Chce się wykazać, chce czuć, że to co robi ma sens i buduje jego wartość
 2. Potrzebuje uznania i pochwały za pracę, którą wykonuje
 3. Potrzebuje wskazówek, jak zacząć, do kogo się zgłosić po pomoc, gdzie jest kuchnia, ubikacja, piłkarzyki i lokal gdzie można coś zjeść
 4. Potrzebuje poszanowanie jego godności i umiejętności
 5. Potrzebuje wyzwań, czegoś, co wzbudzi w nim chęć do pracy, nie cierpi nudy i rutyny
 6. Potrzebuje otwartości i komunikatywności
 7. Potrzebuje dostępu do czatu, bo tak się komunikuje sprawnie, potrzebuje FB, aby wrzucić czasem zdjęcie z pracy, potrzebuje dostępu do internetu, bo tak się motywuje do pracy i tak odpoczywa
 8. Oczekuje szybkiej reakcji na jego działania. Szybkiej nie w zrozumieniu korporacyjnym, czyli mail za 4 dni, ale w zrozumieniu młodego człowieka – w ciągu 15 minut.
 9. Oczekuje, że pracuje 8 godzin, za nadgodziny firma mu zapłaci, a przede wszystkim nie będzie ich od niego wymagała. Jak będzie chciał i będzie mu się podobało to sam w pracy zostanie i nie potrzebne mu będą za to pieniądze.
 10. Oczekuje potwierdzenia przez pracodawcę renomy firmy  – ubezpieczenie społeczne, karta Multisport, ładne, przestronne biuro, dobry dojazd, dobra lokalizacja, kawa, herbata, owoce, ciastka.
Nowy pracownik

Nowy pracownik w firmie i oczekiwania jego szefa.

Szef „młodego” jest od niego zazwyczaj znacznie starszy. Oprócz szefa na szczeblu zarządzającym, albo na dwóch, tzw. N oraz N-1 zasiada „RADA PUCHACZY”, program 40+ (jak autor tego artykułu) z całkowicie innym systemem wartości i całkowicie innym nastawieniem do pracy i podejściem do życia.

Nie LEPSZYM, ale INNYM.

Czego oczekuje „puchacz”?

 1. Będziesz przychodził do pracy punktualnie a wychodził nie wcześniej ode mnie. Po 6 godzinach możesz wyjść do domu jak będziesz na urlopie.
 2. Swoje pomysły i ulepszenia zachowaj proszę dla siebie, tu się tak nie da, tu są procedury, to jest korporacja
 3. Nie po to wdrażaliśmy ISO, żeby teraz tacy jak Ty chcieli wszystko zmieniać
 4. Nie zajmuj się jakimiś pierdołami tylko rób, co Ci kazałem
 5. Innowacje? Jakie innowacje? Masz na to czas? Najpierw robota, a potem możesz się bawić, w swoim wolnym czasie.
 6. No ale skoro już zacząłeś nad tymi innowacjami pracować, to dlaczego jeszcze nie skończyłeś? Ja już pokazałem to Radzie Puchaczy i czekamy na zakończenie projektu? To co że nie ma projektu ani zasobów. Zacząłeś to skończ i się nie tłumacz.
 7. Jesteś doskonałym pracownikiem, wiem, że mogę na Ciebie liczyć. Mamy opóźnienie i przez najbliższe dwa tygodnie zostajemy po godzinach. Pracujemy po 12 godzin, włącznie z sobotami. Odbierzesz sobie jak się projekt skończy.
 8. Oczywiście, pamiętam, jesteś bardzo dobrym pracownikiem, ale podwyżka? Nie moge nagradzać dodatkowo za coś, co jest wpisane w Twój zakres obowiązków? Podwyżka? Zarobki masz na wystarczająco dobrym poziomie, a jak podniosę Tobie to zaraz przyjdą inni i co im wtedy powiem.
 9. Nowy pracownik i nowy laptop? Zapomnij. Ja już 5 rok pracuję na swoim starym i jest mi zupełnie wystarczający? Jak to pracujesz z 20 otwartymi oknami? To otwieraj mniej, będziesz działał skuteczniej.
Nowy pracownik

Nowy pracownik w firmie i rada dla „Puchaczy”

„Młodzi” pracownicy są fajni, pozytywni i zdolni. Nieprzeciętnie zdolni i ambitni. W pracy czasem trafiają na „starych” managerów.

Młodzi są są inni niż starzy.

A starzy są już starzy i chcieliby, żeby młodzi byli tacy jak oni, choć oni kiedy byli młodzi byli tacy jak młodzi.

Pojawia się często oglądany przeze mnie w firmach konflikt:

młody gniewny vs stary wk…ny.

Nowy pracownik

Dlaczego się tak dzieje i czyja to „wina”?

Jeśli jesteś kierownikiem, to pamiętaj, że cokolwiek się dzieje – odpowiedzialność jest po Twojej stronie.

Więc zamiast „młodego” uczyć „starości” – popatrz na niego okiem mistrza Jody. Znajdź to, co w nim silne, to co mocne, to co go napędza, odkryj jego marzenia.

I pozwól je realizować.

Zyskasz nie tylko lojalnego pracownika, ale też szacunek, uznanie i naturalny autorytet. Czyli wszystko, co potrzeba, aby ze starego-wk…go znów stać się młodym-gniewnym.

Stary Pracownik w firmie i rada dla „Nowicjuszy”

Starzy pracownicy, „Puchacze” są inni. Co nie oznacza, że gorsi czy lepsi od Ciebie.

Pamiętaj, że zostali wychowani w czasach olbrzymiego szacunku do pracy i kultury pracy. Za ich czasów zarządzanie przez procedury i procesy było największym osiągnięciem w firmach.

 • Liczyła się tylko produkcja, człowiek z marmuru, ludzie z żelaza, ustanawianie nowych rekordów. Dla Ciebie liczy się satysfakcja, pieniądze, uznanie, szacunek, godność.
 • Ty pracujesz, abyś żył, Twój szef żyje, aby pracować.
 • Ty oczekujesz, co firma może zrobić dla Ciebie, Twój szef zawsze patrzy co on (i Ty) możecie zrobić dla firmy.
 • Twój szef pracuje w firmie przez 20 lat i nie zmieni pracy, bo to dla niego hańba, podczas gdy Ty zmienisz ja po pół roku, jeśli nie spełni Twoich oczekiwań.
Nowy pracownik

Nowy pracownik w firmie – podsumowanie

Sukces firmy to Twój sukces, Twój sukces to sukces firmy. Co zrobić, aby ten sukces osiągnąć? Nauczyć się współistnieć w grupie, współpracować, rozumieć innych ludzi, rozumieć szefa, asertywnie się z nim komunikować.

Budować relacje z pracownikami i szefami. Relacje oparte na szczerości, wzajemnym szacunku, ale również jasnym pokazywaniu swoich potrzeb, ale takim, aby nie ucierpiał szacunek i relacje.

Korporacje i duże firmy to najlepsze miejsce na start, na wejście w dorosłe życie i rozpoczęcie zawodowej kariery. Możesz oczywiście zdecydować się na własny biznes lub start-up, ale większość i tak wybierze pracę w renomowanej korporacji.

I kiedy się tam już dostaniesz to pamiętaj, że zarówno firma i Twój szef musi dać coś od siebie dla Ciebie, jak i Ty musisz i chcesz dać coś od siebie dla firmy i Twojego szefa.

Bo tylko wtedy wszystkie strony zrozumieją, co w praktyce znaczy WIN-WIN.

Nowy pracownik

Po 20 latach pracy w korporacjach i dużych firmach to jest właśnie moja lekcja, którą sam odrabiałem. A może masz inne obserwacje?

Nowy pracownik w firmie – teraz Twój ruch

Dokładam starań, aby dawać jak najlepsze wskazówki pochodzące z mojej zawodowej praktyki. Jeśli uważasz, że artykuł jest godny polecenia – proszę udostępnij go, klikając poniżej.

Jeżeli uważasz, że udostępnienie jest zbyt wygórowaną ceną - proszę skomentuj tam, gdzie wskazują strzałki.​


Polecam również:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>