Nowy pracownik w firmie. Jest taki dowcip, stary, ale wciąż na czasie.
Po schodach wielkiego, szklanego wieżowca schodzi dwóch pracowników. Młody, dzierży pod pachą kilka segregatorów, zeszytów i notatek. Stary idzie obok z ręcami w kieszeniach i pogwizduje radośnie.
W pewnej chwili młodemu spod pachy wylatują wszystkie naukowe księgi i rozsypują się po schodach.
Załamany mówi do swego kolegi:
„- Pan to ma dobrze, Panie kolego, Pan to już ma wszystko w głowie”
Na co ten odpowiada:
” – W dupie synu, w dupie”.
Nowy pracownik w firmie.
Przychodzi do pracy nowy pracownik. Szczęśliwy, bo dostał wymarzoną pracę w korporacji. Dostęp do nowoczesnej wiedzy, technologii, szkoleń. Żywy język obcy, młody, ambitny zespół, świetni managerowie – spełnienie studenckich marzeń o pracy i nowym, dobrym, dorosłym życiu. O zarobkach nie wspominając.
Stawia się „młody” pierwszego dnia do pracy, z bojowym nastawieniem, 6-miesięczny proces rekrutacji właśnie się zakończył a tu…
- A to Ty jesteś ten nowy? Niestety telefonu brak, bo zamówiłem za późno a „zakupy” dostarczą go za 2 tygodnie.
- „Komputer – będzie nowy, ale za jakieś 3 tygodnie, ale tymczasem masz tu jakiegoś laptopa. Przez ten miesiąc to i tak nic pożytecznego nie zrobisz, taki Ci wystarczy”.
- Na razie usiądź tu, bo nie zdążyliśmy przeorganizować open-space’a, więc jak już przyjdzie komputer to wtedy załatwimy już wszystko razem.
- A teraz weź wypełnij te papiery – nie wiem co to jest, ale nasz HR tego wymaga od wszystkich nowych. Tak, wiem, to jest 80 stron, ale Ci do nie zajmie więcej niż jeden dzień.
Pierwszy dzień w nowej pracy i… czar prysł.

Nowy pracownik w firmie i jego oczekiwania.
Czego poszukuje nowy pracownik, rozpoczynający karierę zawodową pracownik?
Szczególnie, kiedy trafia do korporacji lub dużej, renomowanej, liczącej się na rynku firmy:
- Chce się wykazać, chce czuć, że to co robi ma sens i buduje jego wartość
- Potrzebuje uznania i pochwały za pracę, którą wykonuje
- Potrzebuje wskazówek, jak zacząć, do kogo się zgłosić po pomoc, gdzie jest kuchnia, ubikacja, piłkarzyki i lokal gdzie można coś zjeść
- Potrzebuje poszanowanie jego godności i umiejętności
- Potrzebuje wyzwań, czegoś, co wzbudzi w nim chęć do pracy, nie cierpi nudy i rutyny
- Potrzebuje otwartości i komunikatywności
- Potrzebuje dostępu do czatu, bo tak się komunikuje sprawnie, potrzebuje FB, aby wrzucić czasem zdjęcie z pracy, potrzebuje dostępu do internetu, bo tak się motywuje do pracy i tak odpoczywa
- Oczekuje szybkiej reakcji na jego działania. Szybkiej nie w zrozumieniu korporacyjnym, czyli mail za 4 dni, ale w zrozumieniu młodego człowieka – w ciągu 15 minut.
- Oczekuje, że pracuje 8 godzin, za nadgodziny firma mu zapłaci, a przede wszystkim nie będzie ich od niego wymagała. Jak będzie chciał i będzie mu się podobało to sam w pracy zostanie i nie potrzebne mu będą za to pieniądze.
- Oczekuje potwierdzenia przez pracodawcę renomy firmy – ubezpieczenie społeczne, karta Multisport, ładne, przestronne biuro, dobry dojazd, dobra lokalizacja, kawa, herbata, owoce, ciastka.

Nowy pracownik w firmie i oczekiwania jego szefa.
Szef „młodego” jest od niego zazwyczaj znacznie starszy. Oprócz szefa na szczeblu zarządzającym, albo na dwóch, tzw. N oraz N-1 zasiada „RADA PUCHACZY”, program 40+ (jak autor tego artykułu) z całkowicie innym systemem wartości i całkowicie innym nastawieniem do pracy i podejściem do życia.
Nie LEPSZYM, ale INNYM.
Czego oczekuje „puchacz”?
- Będziesz przychodził do pracy punktualnie a wychodził nie wcześniej ode mnie. Po 6 godzinach możesz wyjść do domu jak będziesz na urlopie.
- Swoje pomysły i ulepszenia zachowaj proszę dla siebie, tu się tak nie da, tu są procedury, to jest korporacja
- Nie po to wdrażaliśmy ISO, żeby teraz tacy jak Ty chcieli wszystko zmieniać
- Nie zajmuj się jakimiś pierdołami tylko rób, co Ci kazałem
- Innowacje? Jakie innowacje? Masz na to czas? Najpierw robota, a potem możesz się bawić, w swoim wolnym czasie.
- No ale skoro już zacząłeś nad tymi innowacjami pracować, to dlaczego jeszcze nie skończyłeś? Ja już pokazałem to Radzie Puchaczy i czekamy na zakończenie projektu? To co że nie ma projektu ani zasobów. Zacząłeś to skończ i się nie tłumacz.
- Jesteś doskonałym pracownikiem, wiem, że mogę na Ciebie liczyć. Mamy opóźnienie i przez najbliższe dwa tygodnie zostajemy po godzinach. Pracujemy po 12 godzin, włącznie z sobotami. Odbierzesz sobie jak się projekt skończy.
- Oczywiście, pamiętam, jesteś bardzo dobrym pracownikiem, ale podwyżka? Nie moge nagradzać dodatkowo za coś, co jest wpisane w Twój zakres obowiązków? Podwyżka? Zarobki masz na wystarczająco dobrym poziomie, a jak podniosę Tobie to zaraz przyjdą inni i co im wtedy powiem.
- Nowy pracownik i nowy laptop? Zapomnij. Ja już 5 rok pracuję na swoim starym i jest mi zupełnie wystarczający? Jak to pracujesz z 20 otwartymi oknami? To otwieraj mniej, będziesz działał skuteczniej.

Nowy pracownik w firmie i rada dla „Puchaczy”
„Młodzi” pracownicy są fajni, pozytywni i zdolni. Nieprzeciętnie zdolni i ambitni. W pracy czasem trafiają na „starych” managerów.
Młodzi są są inni niż starzy.
A starzy są już starzy i chcieliby, żeby młodzi byli tacy jak oni, choć oni kiedy byli młodzi byli tacy jak młodzi.
Pojawia się często oglądany przeze mnie w firmach konflikt:
młody gniewny vs stary wk…ny.

Dlaczego się tak dzieje i czyja to „wina”?
Jeśli jesteś kierownikiem, to pamiętaj, że cokolwiek się dzieje – odpowiedzialność jest po Twojej stronie.
Więc zamiast „młodego” uczyć „starości” – popatrz na niego okiem mistrza Jody. Znajdź to, co w nim silne, to co mocne, to co go napędza, odkryj jego marzenia.
I pozwól je realizować.
Zyskasz nie tylko lojalnego pracownika, ale też szacunek, uznanie i naturalny autorytet. Czyli wszystko, co potrzeba, aby ze starego-wk…go znów stać się młodym-gniewnym.
Stary Pracownik w firmie i rada dla „Nowicjuszy”
Starzy pracownicy, „Puchacze” są inni. Co nie oznacza, że gorsi czy lepsi od Ciebie.
Pamiętaj, że zostali wychowani w czasach olbrzymiego szacunku do pracy i kultury pracy. Za ich czasów zarządzanie przez procedury i procesy było największym osiągnięciem w firmach.
- Liczyła się tylko produkcja, człowiek z marmuru, ludzie z żelaza, ustanawianie nowych rekordów. Dla Ciebie liczy się satysfakcja, pieniądze, uznanie, szacunek, godność.
- Ty pracujesz, abyś żył, Twój szef żyje, aby pracować.
- Ty oczekujesz, co firma może zrobić dla Ciebie, Twój szef zawsze patrzy co on (i Ty) możecie zrobić dla firmy.
- Twój szef pracuje w firmie przez 20 lat i nie zmieni pracy, bo to dla niego hańba, podczas gdy Ty zmienisz ja po pół roku, jeśli nie spełni Twoich oczekiwań.

Nowy pracownik w firmie – podsumowanie
Sukces firmy to Twój sukces, Twój sukces to sukces firmy. Co zrobić, aby ten sukces osiągnąć? Nauczyć się współistnieć w grupie, współpracować, rozumieć innych ludzi, rozumieć szefa, asertywnie się z nim komunikować.
Budować relacje z pracownikami i szefami. Relacje oparte na szczerości, wzajemnym szacunku, ale również jasnym pokazywaniu swoich potrzeb, ale takim, aby nie ucierpiał szacunek i relacje.
Korporacje i duże firmy to najlepsze miejsce na start, na wejście w dorosłe życie i rozpoczęcie zawodowej kariery. Możesz oczywiście zdecydować się na własny biznes lub start-up, ale większość i tak wybierze pracę w renomowanej korporacji.
I kiedy się tam już dostaniesz to pamiętaj, że zarówno firma i Twój szef musi dać coś od siebie dla Ciebie, jak i Ty musisz i chcesz dać coś od siebie dla firmy i Twojego szefa.
Bo tylko wtedy wszystkie strony zrozumieją, co w praktyce znaczy WIN-WIN.

Po 20 latach pracy w korporacjach i dużych firmach to jest właśnie moja lekcja, którą sam odrabiałem. A może masz inne obserwacje?
Nowy pracownik w firmie – teraz Twój ruch
Dokładam starań, aby dawać jak najlepsze wskazówki pochodzące z mojej zawodowej praktyki. Jeśli uważasz, że artykuł jest godny polecenia – proszę udostępnij go, klikając poniżej.
Jeżeli uważasz, że udostępnienie jest zbyt wygórowaną ceną - proszę skomentuj tam, gdzie wskazują strzałki.


