Style kierowania - 6 stylów przywództwa Golemana

Style kierowania - Boss vs Leader.

Style kierowania, czy też umiejętność zarządzania to coś, co ludzie zbyt często biorą za oczywistą oczywistość. Mam zespół, więc umiem zarządzać – proste. Wystarczy mówić ludziom, co mają robić, to zrobią – proste.

Tylko że w praktyce wcale nie jest to takie proste. Znasz podstawową różnicę Boss vs Leader?

Boss to ten, który siedzi na tronie i ogląda, jak poddani budują jego nowy zamek, pouczając ich i upominając. Leader to ten, który razem z poddanymi przenosi cegły i podaje im wskazówki, sam się do nich stosując. Za Bossem poddani podążają ze strachu, co spotka ich w przypadku nieposłuszeństwa. Boss wali pracowników łeb kijem bejsbolowym i ten, który przetrwa jest godny pracy u bossa.

Za Leaderem podążają z wiary w to, że ich wspólna praca jest słuszna i potrzebna. Lider podlewa kwiatki i dba, żeby rosły. Nadstawia pierś i zawsze idzie przodem, by jego ludzie mieli co naśladować. Jest po prostu liderem

Style kierowania Boss vs Leader

Style kierowania - Boss vs Leader

Style kierownia Golemana boss vs leader2

Style kierowania - Boss vs Leader

Jeśli kiedyś trafiłeś na takie opisy czy rysunki w sieci jak te powyżej to wiedz, że to wszystko jest jedno wielkie G i najczęściej wynika z niewiedzy na temat stylów kierowania, a osoba, która takie obrazki zamieszcza prawdopodobnie nigdy nie słyszała o stylach zarządzania Daniela Golemana.

Ale czy umiejętność rozróżniania tych dwóch typów przywództwa (boss i lider) to wszystko? Znów – to nie jest takie proste. To, że wejdziesz między ludzi, nie znaczy, że będziesz umiał ich poprowadzić. Zarządzanie to sztuka, która wymaga wiedzy.

Tak, jak malarz inne elementy namaluje różnymi pędzlami, jak kucharz różne produkty kroi innym nożem, tak i leader musi wiedzieć, jaki styl zarządzania wybrać do konkretnej sytuacji. Jakie style kierowania, czym się charakteryzują i pozwolą wyciągnąć to, co najlepsze (nie zawsze jest to tylko bezpośredni zysk finansowy).

Poniżej w artykule znajdziesz 6 niezbędnych umiejętności - 6 stylów kierowania. Masz teraz dwa wyjścia. Czytasz dalej i pogłębiasz swój szefowski warsztat albo Twoich ludzi czeka "lekcja zarządzania" :)

Style kierowania Golemana - lekcja przywództwa

Style kierowania Golemana - lekcja przywództwa

Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


Style kierowania - 6 Stylów Przywództwa wg Daniela Golemana

Nieźle ten temat rozjaśnia 6 stylów przywództwa Daniela Golemana. Goleman w swoim podziale skupił się przede wszystkim na stosunkach międzyludzki (szef-pracownik i nie tylko) i to według tej kategorii możemy rozpatrywać każdego lidera:

  • 1. Styl kierowania rozkazującego
  • 2. Styl kierowania zająca
  • 3. Styl kierowania semokratycznego
  • 4. Styl kierowania przyjacielskiego
  • 5. Styl kierowania wizjonerskiego
  • 6. Styl kierowania coachingowy

Jak rozpoznać, jakim typem jesteś (lub z jakim masz do czynienia)? Spieszę z krótką charakterystyką, która pozwoli na identyfikację. Sprawdź się, czy efekt, jaki wywołujesz, jest celowy i świadomy, czy może dzieje się „po prostu”?


Style kierowania Golemana. Typ 1 - ROZKAZUJĄCY (Commanding)

Style kierownia Golemana - styl rozkazujący

Style kierowania Golemana - styl rozkazujący

Typ rozkazujący to typ wojskowy. Szef mówi konkretnie i konkretnie ma być wykonane. Przy tym stylu zarządzania nie ma pola na dyskusje, sugestie, obiekcje. Decyzje firmowe są podejmowane szybko i jednoosobowo.

W zespole z takim szefem wszystko chodzi jak w zegarku, ale za to w powietrzu unosi się strach i napięcie. To dlatego, że główną motywacją pracownika jest „muszę się słuchać, bo...” i można wyliczyć tu groźby konsekwencji, które szef rozkazujący jasno przedstawił zespołowi. Autorytet zbudowany jest siłą, ale dzięki temu jest mocny i nie kusi, aby za często go podważać. Potocznie można ten styl określić jako zamordyzm pospolity – szybko i do celu za wszelką cenę.


Style kierowania Golemana. Typ 2. ZAJĄC (Pace-setter)

Style kierownia Golemana - pace setter

Style kierowania Golemana - pace setter

To szef w stylu „pokażę ci, jak to zrobić”. Szef, który świeci przykładem, każdego dnia daje z siebie maksimum swojej wydajności i oczekuje, że pójdą za nim pracownicy (czy to zrobią, czy nie, zależy od ich motywacji). Jasno mówi o tym, że stawia poprzeczkę wysoko. Oczekuje postępów w zespole i w swojej własnej pracy. Jeżeli są jakieś braki lub opóźnienia, nawołuje do mobilizacji, a w razie konieczności – przyjmuje ciężar na siebie.

Patrzy daleko wprzód i to na przyszłości skupia uwagę – interesują go głównie rezultaty, oczywiście jedynie te dobre. Nie toleruje lenistwa i odpoczynku – praca ma wrzeć, a machina pędzić bez ustanku.


Style kierowania Golemana. Typ 3. DEMOKRATYCZNY (Democratic)

Style kierowania Golemana - styl demokratyczny

Style kierowania Golemana - styl demokratyczny

Szef demokratyczny stawia przede wszystkim na wspólnotę i budowanie masowej odpowiedzialności. Decyzje indywidualne to rzadkość – w prowadzenie firmy angażowanych jest wiele pracowników, każdy ma możliwość wyrazić swoje zdanie i – co więcej – to zdanie najczęściej jest wysłuchane.

Podejmowanie działań bywa odroczone, ponieważ szuka się rozwiązania, które nie budzi buntu u nikogo, ale gdy decyzja zostanie już podjęta, nie powoduje niezadowolenia i buntu. Demokrata obniża swój autorytet, ale zwiększa zaufanie i ocenę relacji pracownik-pracodawca, a często i samych relacji między pracownikami. Skupienie pada nie na jak najlepsze wyniki, ale na poczucie wspólnoty i identyfikację z firmą (co zwiększa produktywność i motywację pracowników).


Style kierowania Golemana. Typ 4. PRZYJACIELSKI (Affiliative)

Style kierowania Golemana - styl afiliacyjny

Style kierowania Golemana - styl afiliacyjny

Praca to drugi dom, a zespół to druga rodzina – w to wierzy szef przyjacielski. Dla niego ważną są więzi międzyludzkie z całym zespołem i przyjazna atmosfera pracy. Jeśli martwią Cię konflikty w zespole i jesteś za organizacją wyjazdów i imprez integracyjnych, prawdopodobnie jesteś właśnie tym typem.

Przyjacielski szef buduje zespoły, które są ze sobą zgrane i będą działać jak w zegarku, ponieważ dobrze znają swoje wzajemne dobre i złe strony. Motywacją w takich zespołach jest „nie chcę zawieść kolegów, którzy na mnie liczą”. Stworzenie takiej atmosfery jest wymagające czasowo i przede wszystkim finansowo, ale typ przyjacielski wierzy, że jest to dobra inwestycja na lata.


Style kierowania Golemana. Typ 5. WIZJONER (Visionary)

Style kierowania Golemana - styl wizjonerski

Style kierowania Golemana - styl afiliacyjny

Szef typu „słuchajcie, ja to widzę tak...”. Ten typ jest pełen pomysłów na świetlaną przyszłość i entuzjastycznie przedstawia je zespołowi. Stawia na motywację pracowników dzięki temu, że wierzą w to, co robią i widzą, że ich praca prowadzi ku lepszemu jutro. „Szalony naukowiec” z ambitnymi, realnymi planami jest często bezkompromisowy, nadaje konkretne tempo i wymaga konkretnych rezultatów.

Presję czasu i wysoko postawioną poprzeczkę rekompensuje nieustającą ekscytacją wywołaną przez kolejne wizje przyszłości, zgodne z aspiracjami pracowników. Motywacja wewnętrzna popycha pracowników do działania. W przypadku konfliktów rację ma ten, kto zgadza się z wizją przedstawioną przez szefa.


Style kierowania Golemana. Typ 6. COACH (Coaching)

Style kierowania Golemana - styl coachingowy

Style kierowania Golemana - styl coachingowy

Wierzysz, że szkolenia i kursy dla pracowników to nie tylko strata czasu i obowiązek, żeby mieć co wpisać w papierach? Diagnoza to: szef coach. Ten typ wierzy w to, że rozwój pracownika to obopólna korzyść. Inwestuje w szkolenia zarówno twarde, jak i miękkie i oczekuje, że pracownicy wyciągną z nich jak najwięcej.

Stosuje systemy motywacyjne i dba o to, żeby każdy z pracowników w zespole dostawał zadania trudne, ale wykonalne. Stawia zespołowi wyzwania, by mógł znaleźć nowe rozwiązania i poznać swoje mocne strony.

Szef coach nie ma problemu z przeprowadzeniem z pracownikiem rozmowy „słuchaj, to robisz źle”, ponieważ wskazywanie wad nad którymi trzeba popracować to tylko krok do przodu. Wskazuje ludziom cele długoterminowe, do których dążą.

Zdarza się, że zostawia zespołowi zbyt duże pole do popisu i musi później naprawiać kryzysowe sytuacje, jeśli przeceni możliwości. Ale wedle ducha rozwoju – taka sytuacja to dla niego cenne doświadczenie i wnioski na przyszłość.


Style kierowania Golemana. Podsumowanie

Te 6 stylów przywództwa, według Daniela Golemana, to zbiór cennych „szablonów”, z których można ułożyć efektywne prowadzenie zespołu. Każdy typ szefa ma swoje mocne i słabe strony i ten sam szef w jednej firmie będzie prowadził zespół do sukcesu, a w innej doprowadzi firmę do bankructwa. Każdy zespół i branża wymagają innego stylu przywództwa, a dopasowanie odpowiedniego to często nie lada wyzwanie.

Już wierzysz, że bycie leaderem to nie tylko wrodzony talent, ale mnóstwo wiedzy i doświadczenia, które trzeba zdobyć, żeby nie zaprowadzić swojego zespołu na manowce?

Chcesz wiedzieć, jak ważne są te style zarządzania i co wynika, kiedy są w niepełnym stopniu opanowane? Zajrzyj do artykułu "Motywowanie Pracowników", czy też bardziej o sposobach demotywacji.

Proszę UDOSTĘPNIJ. Ale nie dlatego, że Cię o to proszę ale wtedy, kiedy uważasz, że ten artykuł jest dobry


Polecam również:

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>